Muzeum Wsi Kieleckiej kupiło od osoby prywatnej pięć obrazów autorstwa Marianny Wiśnios, Dzięki temu kolekcja Muzeum składa się już z 53 obrazów tej znakomitej autorki.

Marianna Wiśnios ta uznana artystka ludowa, która tworzyła dzieła klasyfikowane między malarstwem naiwnym, ludowym, nieprofesjonalnym i prymitywnym. Malowała swoje uczucia, modlitwy, zasłyszane legendy, przyśpiewki oraz motywy chrześcijańskie. Tworzyła z wyobraźni, wielokrotnie tematem jej prac były uczucia. Cztery z kupionych obrazów nawiązują do tematyki sakralnej, jeden do partyzanckiej. Dwa obrazy - "Matka Boska z Wykusu " oraz „Pomnik partyzantów 1943-1994” - zostaną przekazane do Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie.

Marianna Wiśnios urodziła się w 1909 r. w Ratajach, w powiecie starachowickim. Ukończyła trzy klasy szkoły powszechnej. Malowanie było jej pasją od dzieciństwa. Rysowała węglem, gliną, czasem farbkami do bielizny na kawałkach worków po cemencie i arkuszach pakunkowego papieru, zdobiła też domowe przedmioty. Aniela Grotowska, nauczycielka syna artystki, zachęciła ją do malowania. Od tamtej chwili jej obrazy zaczęły się pojawiać na wystawach na całym świecie. Prace artystki eksponowane są min. w siedzibie Światowej Organizacji Własności Intelektualnej w Genewie oraz w Muzeum Polskim w Raperswilu oraz w ONZ. Część jej prac znajduje się na Jasnej Górze. Malarka za swoją pracę została wyróżniona nagrodą artystyczną im. Brata Alberta, nagrodą im. Jana Procka, tytułem Zasłużonego Działacza Kultury, Dyplomem Honorowym Ministra Kultury i Sztuki oraz nagrodą im. Oskara Kolberga.

obraz mwk 1

obraz mwk 2

obraz mwk 3