Zapraszamy w najbliższą niedzielę, 4 października 2020 r. w godz. 11.00 -16.00 do Parku Etnograficznego w Tokarni na Piknik Pszczelarski, który odbywa się w ramach cyklu "Rodzinne niedziele w skansenie".
W sektorze małomiasteczkowym pojawią stoiska najlepszych producentów miodów z woj. świętokrzyskiego, przyjadą także wystawcy z Podkarpacia. Na stoiskach oprócz wielu gatunków znakomitego miodu, będzie można kupić produkty pszczele (wosk, pyłek) oraz wyroby powstałe na bazie miodu (pierniki, kosmetyki, syropy lecznicze). Zwiedzający będą mogli poznać historię, tradycję i obecną kondycję pszczelarstwa.
Zostanie udostępniona wystawa „Kto ma pszczoły, ten ma miód” w chałupie ze Słupi Starej w sektorze świętokrzyskim.
 
Przedstawiciele Świętokrzyskiego Związku Pszczelarzy, a także Rejonowych Kół Pszczelarzy opowiedzą o kondycji pszczelarstwa w naszym regionie.
- Poprosimy też pszczelarzy biorących udział w pikniku o wypowiedzi na temat specyfiki ich zajęcia, rodzinnych tradycji, a także na temat walorów zdrowotnych i smakowych różnych gatunków miodów i wyrobów powstałych na bazie produktów pszczelich - mówi Małgorzata Imiołek, kierownik działu edukacji etnograficznej MWK.
 
Z uczestnikami pikniku spotka się bartnik Marek Grabowski, który opowie o historii bartnictwa na Kielecczyźnie. Zostanie zaprezentowana barć kłodowa, która została umieszczona na jednym z drzew między zagrodą ze Starej Słupi a kapliczką z Dębna (sektor świętokrzyski). Działanie i obsługę tradycyjnych narzędzi i urządzeń pszczelarskich zaprezentuje Michał Gabryś, pszczelarz z Lelusina. O tym jak rozwija się w Kielcach akcja „Pszczoły w mieście” porozmawiamy z jej koordynatorem Krzysztofem Antoszewskim Pragniemy też zaprezentować zwiedzającym wybrane tradycyjne przepisy kulinarne i receptury kosmetyczne z użyciem miodu i innych produktów pszczelich.
Odbędzie się konkurs dla najmłodszych o życiu pszczół, nagrodą w konkursie będzie słoik miodu.
 
Wydarzenie rozpocznie o godz.11.00 Msza Święta w kościele z Rogowa w intencji pszczelarzy z udziałem m.in. pocztu sztandarowego Rejonowego Koła Pszczelarzy w Chęcinach.

 

DCS 6836 fot.M.Łężniak

 

piknik pszczelarski