8 marca 1943 roku oddział składający się z funkcjonariusza niemieckiej Tajnej Policji Państwowej – Gestapo Franza Schmidta, żandarma Antona Hachmana, komendanta posterunku policji ukraińskiej w Radymnie Włodzimierza Janusza, i jego dziesięciu podkomendnych m.in. Antona Jarka z Pełnatycza dokonał pacyfikacji wsi Rokietnica (powiat jarosławski, woj. Podkarpackie).

Posiadając konkretną listę poszukiwanych przez siebie mieszkańców, weszli oni do wsi, skrupulatnie przeszukując jej zabudowania. różnych częściach Rokietnicy zginęli rozstrzelani; Florian Bałda, Bolesław Bończarz, Janusz Czajkowski-Bilig, Elżbieta, Ludwik i Zygmunt Dyl, Józef i Zygmunt Jakubas, Karol Kapłan, Aniela i Zofia Karuś, Ignacy Kołcz, Łucja Królikowska-Uznańska, Antoni Królikowski, Barbara Kulak, Stanisław Kurowski, Józef Matusz, Aniela, Eugenia, Łucja i Stefania Mazur, Franciszek, Ignacy i Józef Napora, Agata i Bolesław Narolscy, Józef Nerka, Adolf i Marek Pilch, Helena Skop, Zofia Stec, Ignacy Stosor, Aniela, Adolf, Antoni, Marcin i Władysław Strzelec, Adolf i Tomasz Sykała, Alfred Ustrzycki, Witold Uznański, Eugeniusz Wota, Stanisław Zakrzewski, Krzysztof i Zofia Zenegg,

Nie pozwolono na pochowanie zamordowanych na terenie miejscowego cmentarza i odprawienie ceremonii pogrzebowej. Zezwolono natomiast na złożenie zwłok 9 marca 1943 r. na tzw. „polu żydowskim”, znajdującym się tuż za granicą cmentarza.

Tekst powstał na podstawie książki "Kaszyce 7 III 1943 r. Rokietnica-Czelatyce 8 III 1943 r. Kidałowice 27 VI 1943 r. (Okupacja i Pacyfikacje)" opracowanej przez Jerzego Emila Wielgosza. Książka jest darem Gminnego Centrum Kultury i Promocji w Rokietnicy.

rokietnica