7 kwietnia 2021 r. zmarła Cecylia Korban, poetka, gawędziarka, pieśniarka - jedna z najwspanialszych twórczyni ludowych z naszego regionu.
Przez ponad 60 lat aktywnie związana była z życiem kulturalnym miasta i gminy Morawica. W kartach historii gminy zapisała się, jako wspaniała i utalentowana artystka ludowa.

Jej twórczość cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Była laureatką wielu nagród, wyróżnień i odznaczenia. Wielokrotnie prowadziła swoje spotkania autorskie, zachwycała nimi publiczność w Polsce i za granicą. Działała w Stowarzyszeniu Twórców Ludowych oraz w Towarzystwie Przyjaciół Ziemi Morawickiej o Ziemi Morawickiej.

Za działalność twórczą i pracę społeczną została wyróżniona odznakami Za Zasługi dla Kielecczyzny, Zasłużony Działacz Kultury oraz Za Zasługi dla Kółek Rolniczych. Otrzymała także Złoty Krzyż Zasługi oraz Krzyż Kawalerski Odrodzenia Polski. Poetka była także założycielką zespołu „Nidzianecki”.

834597A8 80D9 415B ABA6 EF3FC491FE7D

--
Cecylia Korban urodziła się 14 września 1931 roku we wsi Nida. W dzieciństwie zaczęła układać pierwsze rymowanki. Potrafiła ułożyć tekst „na poczekaniu", z łatwością okraszając go melodią. W ten sposób powstawały też przyśpiewki. Działała w organizacjach młodzieżowych i zespołach artystycznych. Począwszy od roku 1959 roku zaczęła pracować na repertuarem ludowym oraz tworzyć własne utwory.

Występowała w Bukowinie Tatrzańskiej uczestnicząc w „Sabałowych Bajaniach” rozsławiając swoim gawędziarstwem i pieśniami ludowymi Ziemię Świętokrzyską, gdzie zdobywała prestiżowe miejsca i nagrody. Reprezentowała Morawicę podczas Międzynarodowych Buskich Spotkaniach Folklorystycznych w Busku-Zdroju. Chętnie spotykała się z dziećmi i młodzieżą w szkołach organizując warsztaty z wikliniarstwa oraz przedstawiając swoją twórczość artystyczną i świętokrzyską gwarę.