Polskie Radio Kielce i Muzeum Wsi Kieleckiej zapraszają na koncert galowy konkursu „Jawor u źródeł kultury”. Spotykamy się 20 czerwca 2021 r. w Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni.

Na scenie zaprezentują się laureaci tegorocznego konkursu z województw świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego, a także artyści reprezentujący inne regiony Polski. Będą z nami przedstawiciele województw małopolskiego, lubelskiego, podkarpackiego i śląskiego.

Zagrają m.in. Kapela „Cmolaskie chłopaki”, Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Kłobucka”, Kapela „POTOCK” oraz Kapela z Wojciechowa.

Gwiazdą koncertu będzie zespół Golec uOrkiestra, który zagra swoje największe przeboje - godz. 18.00.

Zgodnie z wieloletnią tradycją odbędzie się poczęstunek: pieczone prosiaki oraz żurek świętokrzyski. Finałowi konkursu „Jawor u źródeł kultury” towarzyszyć będzie XX Regionalny Konkurs Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów. Publiczność będzie mogła także obejrzeć wystawę dr Lucyny Gozdek „Przenikanie przestrzeni”.

Chętni będą mogli wziąć udział w warsztatów z wyplataniu wianków świętojańskich, które poprowadzi Koło Gospodyń Wiejskich Bebelno.

Koncert galowy rozpocznie Msza Święta o godzinie 12.00 na placu przed kościołem z Rogowa. Następnie barwnym korowodem, poprowadzonym przez Zespół Ludowy „Skorkowianki”, publiczność przejdzie przed scenę gdzie o godz. 13.00 rozpoczną się występy artystów.

„Jawor u źródeł kultury” to konkurs skierowany do artystów i twórców ludowych z województwa świętokrzyskiego. Jego celem jest promocja kultury ludowej regionu oraz uhonorowanie twórców, artystów i wykonawców, którzy przyczyniają się do wzbogacania naszego dziedzictwa, budują tożsamość regionu i pielęgnują tradycje.

Konkurs realizowany jest przez Polskie Radio Kielce od 2010 roku. W tym czasie zdobył duże uznanie zarówno ze strony artystów jak i słuchaczy Radia Kielce.

Jurorzy oceniający kandydatów zgłaszanych do konkursu to profesjonaliści w swoich dziedzinach. Wśród jurorów zasiadają zarówno znawcy muzyki ludowej (dr Aneta Oborny, dr Jerzy Szczyrba, red. Leszek Ślusarski) jak i sztuki ludowej (Janina Skotnicka). Od lat doceniani są także animatorzy kultury bez których twórcy nie mieli by tak dużych możliwości zaprezentowania swoich osiągnięć.

W tym roku artyści startowali w pięciu kategoriach: solista - śpiewak lub instrumentalista, zespoły folklorystyczne (w tym kapele dziecięce i młodzieżowe), kapela ludowa, rękodzieło i sztuka ludowa, animator kultury.

Gali Finałowej "Jawor u źródeł kultury" towarzyszyć będzie XX. Finał Konkursu "Nasze Kulinarne Dziedzictwo - Smaki Regionów".

Plakat Jawor 2021