Muzeum Wsi Kieleckiej zaprasza do Dworku Laszczyków w Kielcach na wystawę pt.: „Portret artysty. Trzy pokolenia twórczości Janusza Buczkowskiego”.

Ekspozycja poświęcona sylwetce wybitnego artysty fotografika związanego ze słynną „Kielecką Szkołą Krajobrazu” przygotowana została z fotogramów użyczonych na licencji przez Muzeum Narodowe w Kielcach. Okazją do zorganizowania wystawy stała się okrągła - 90 rocznica urodzin fotografa, którego twórczość przez wiele dekad znajdowała uznanie entuzjastów artystycznej fotografii w Polsce i na całym świecie. Janusz Buczkowski (ur. 1932 r.), będący aktywnym członkiem ZPAF od 1975 r., ma w swoim dorobku twórczym udział w ponad 200 ekspozycjach indywidualnych i zbiorowych. Fotografie artysty pokazywano m.in. w Niemczech, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Japonii, Francji, etc. Kielecki fotografik ma na swoim koncie wiele prestiżowych nagród, wyróżnień i odznaczeń, wśród których warto wspomnieć o odznace i tytule przyznanym mu  w 1976 roku przez Międzynarodową Federację Sztuki Fotograficznej (FIAP), Nagrodę I Stopnia Ministerstwa Kultury i Sztuki za współtworzenie „Kieleckiej Szkoły Krajobrazu”, czy Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Fotografie Janusza Buczkowskiego tworzone na przestrzeni kilkudziesięciu lat obrazują rozległość i bogactwo tematyczne fotograficznych fascynacji artysty. Przez wiele lat powstawały wielkie cykle fotogramów poświęconych krajobrazowi takie jak „Puszcza Jodłowa” i „Kieleckie Krajobrazy”, choć ma on w dorobku również cykl „Akty” (1975-1985), „Zabytki architektury” (1952-1975), „Kielce” (1998-2006), czy np. „Abstrakcje-murale” (od 1998 r.). Janusz Buczkowski ma również na swoim koncie kilkanaście książek i albumów. Przez wiele dekad jako uznany artysta fotografik aktywnie uwieczniał na fotogramach Kielecczyznę, Góry Świętokrzyskie, życie wsi, miasto Kielce i jego przemiany. Stworzył z nich niepowtarzalny, artystyczny foto-dokument portretując nie tylko region, ale także różnorodność  i bogactwo przejawów kultury i życia społecznego Kielecczyzny. Skromną część tego wykreowanego przez Janusza Buczkowskiego oryginalnego fotograficznego portretu blisko trzech pokoleń mieszkańców regionu będzie można zobaczyć na wystawie zorganizowanej w Dworku Laszczyków.

Wernisaż wystawy, który odbędzie się o godz. 17.00 w Dworku Laszczyków w Kielcach połączony jest z jubileuszem 90 –lecia  urodzin fotografika oraz premierą jego najnowszego albumu pt. „W kalejdoskopie życia”.