Polskie Radio Kielce i Muzeum Wsi Kieleckiej zapraszają na koncert galowy konkursu „Jawor - u źródeł kultury”. Spotykamy się 26 czerwca 2022 r. w Parku Etnograficznym w Tokarni.

Na scenie zaprezentują się laureaci tegorocznego konkursu "Jawor - u żródeł kultury" z 15 województw Polski.

Koncert galowy rozpocznie Msza Święta o godzinie 11.00 na placu przed kościołem z Rogowa. Następnie barwnym korowodem, poprowadzonym przez Kapelę Edwarda Goli publiczność przejdzie przed scenę główną (sektor dworsko-folwarczny), gdzie o godz. 12.00 rozpoczną się występy artystów.

Podczas tegorocznego Jawora, powstaną dwie dodatkowe sceny. Na każdej z nich odbywać się będą koncerty laureatów.

Festiwalowi będzie towarzyszyła wystawa prac twórców rękodzieła ludowego oraz kiermasz produktów i potraw regionalnych 

Zaprosimy na degustację pieczonych prosiaków oraz zalewajki świętokrzyskiej.


„Jawor u źródeł kultury” to konkurs skierowany do artystów i twórców ludowych z województwa świętokrzyskiego. Jego celem jest promocja kultury ludowej regionu oraz uhonorowanie twórców, artystów i wykonawców, którzy przyczyniają się do wzbogacania naszego dziedzictwa, budują tożsamość regionu i pielęgnują tradycje.

Konkurs realizowany jest przez Polskie Radio Kielce od 2010 roku. W tym czasie zdobył duże uznanie zarówno ze strony artystów jak i słuchaczy Radia Kielce.

Jurorzy oceniający kandydatów zgłaszanych do konkursu to profesjonaliści w swoich dziedzinach. Wśród jurorów zasiadają zarówno znawcy muzyki ludowej (dr Aneta Oborny, dr Jerzy Szczyrba, red. Leszek Ślusarski) jak i sztuki ludowej (Janina Skotnicka) oraz Dyrektor Muzeum Wsi Kieleckiej Tadeusz Sikora. Od lat doceniani są także animatorzy kultury bez których twórcy nie mieli by tak dużych możliwości zaprezentowania swoich osiągnięć.

W tym roku artyści startowali w pięciu kategoriach: solista - śpiewak lub instrumentalista, zespoły folklorystyczne (w tym kapele dziecięce i młodzieżowe), kapela ludowa, rękodzieło i sztuka ludowa, animator kultury.

javor 2022 plakat

javor 2022 plakat

javor 2022 plakat

javor 2022 plakat