Zapraszamy 7 sierpnia 2022 r., w godz. 11.00-16.00 do Parku Etnograficznego w Tokarni na "Niedzielę ze św. Franciszkiem” organizowaną w ramach cyklu Rodzinne Niedziele w Skansenie.

Podczas wydarzenia będą z nami weterynarze, terapeuci, hodowcy zwierząt rasowych i egzotycznych, którzy chętnie odpowiedzą na każde pytanie. Opowiemy o funkcjonujących w Polsce formach ochrony zwierząt dzikich, gospodarczyczych oraz domowych. Przyjadą do nas przedstawicieli Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Hodowców Królików Rasowych i ośrodka „ W krainie alpaki” z Tychowa Starego, którzy zaprezentują swoje zwierzęta. Będzie z nami Alicja Szebla reprezentująca ośrodek rehabilitacji zwierząt „PsiaNoga”, doktor Maciej Grabiec ze Świętokrzyskiego Centrum Weterynarii, który zapozna nas z udzielaniem zwierzętom pierwszej pomocy oraz Adam Wójcik – dystrybutor specjalistycznej karmy dla psów i kotów oraz doradca klienta. Jak właściwie pielęgnować domowe psy i koty pokaże nam Katarzyna Derszniak, specjalistka w zakresie profesjonalnej pielęgnacji i kosmetyki tych zwierząt. Będzie z nami Miejska Komenda Policji w Kielcach, który przybliży nam funkcje i zadania psów policyjnych i zaprezentuje jednego ze swoich psich podopiecznych. O sytuacji dzikich zwierząt i formach ich ochrony opowiedzą nam przedstawiciele Świętokrzyskiego Parku Narodowego oraz Zespołu Świętokrzyskich i Nadnidziańskich Parków Krajobrazowych .

Dzieci będą mogły wziąć udział w warsztatach muzealnych „Chlewik, stajnia, obora – zwierzątka poznać pora” oraz zajęciach plastycznych „Mój ulubiony zwierzak”. Odbędą się konkursie wiedzy o zwierzętach, prowadzonych przez pracowników Działu Edukacji Etnograficznej MWK

Zapraszamy wszystkich właścicieli wraz z ich zwierzętami o godz. 12.00 obok zabytkowego kościoła z Rogowa. To dla nich i w ich intencji już tradycyjnie zostanie odprawiona polowa Msza Święta, po której celebrans ze zgromadzenia  franciszkanów z Chęcin, udzieli błogosławieństwa obecnym w skansenie zwierzętom.

 

IMGP3406 fot.Mariusz Łężniak
IMGP3406 fot.Mariusz Łężniak
IMGP3406 fot.Mariusz Łężniak