Dziś karawan pogrzebowy ze Zbiorów Muzeum Wsi Kieleckiej został przekazany do podkrakowskiej pracowni konserwatorskiej Pani Sabiny Szkodlarskiej. Eksponat zostanie poddany pracom konserwatorskim, które przywrócą jego wartości artystyczne i estetyczne. Po przeprowadzonych pracach obiekt wzbogaci naszą ekspozycję.

Planowany termin zakończenia prac to grudzień 2024 r.

Karawan jest datowany na XIX/XXw. Pogrzebowy pojazd paradny, czterokołowy z bogatą zdobioną dekoracją snycerską. Skrzynia karawanu przeszklona. W dłuższych bokach trójdzielna. Siedzisko woźnicy z dwoma metalowymi podłokietnikami, tapicerowane czarnym aksamitem, zdobione frędzlami. Wewnątrz skrzyni lambrekin z frędzli oraz wykończenia z czarnego aksamitu. Zarówno plecy siedziska od strony woźnicy jak i skrzynia karawanu zwieńczone zdobioną dekoracją snycerską w formie akantowego fryzu oraz przedstawień aniołów na tle roślinnych ornamentów.

Stan zachowania: Bardzo zły. Powierzchnia silnie zabrudzona z licznymi ubytkami i spękaniami. Miejscowe ślady żerowisk ksylofagów. Warstwa malarska łuszczy się i odspaja. Konstrukcja niestabilna. Obiekt o niestabilnej konstrukcji, uszkodzone koło. Liczne ubytki w dekoracji snycerskiej. Elementy metalowe z ogniskami rdzy. Brak tafli szklanych w części nadwozia. Tkaniny przedarte z ubytkami i przedarciami.

Na realizację prac konserwatorskich Muzeum otrzymało dofinansowanie w ramach programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Wspieranie Działań Muzealnych”. Łączny koszt prac konserwatorskich wyniesie 118 326,00 zł, przy czym dofinansowanie ze środków Ministra wyniesie 94 660,00 zł

 

Karawan 64
Karawan 66
Karawan 67
Karawan 70
Karawan 71
Karawan 72
Karawan 73
Karawan 74
Karawan 76
Karawan 77
Karawan 78
Karawan 79
Karawan 88
Karawan 89
Karawan 91
Karawan 92
Karawan 100
Karawan 103
Karawan 105