Zapraszamy do Dworku Laszczyków na wystawę "Szopki Krakowskie", która będzie prezentowana od 14 grudnia 2014 do 1 marca 2015r. W Polsce od wieków istnieje bogata tradycja upamiętniania wydarzeń, związanych z narodzeniem Chrystusa. W kościołach budowano stajenki betlejemskie, w których umieszczano figurki Świętej Rodziny i towarzyszących jej postaci.

Zapraszamy do Dworku Laszczyków na wystawę "Szopki Krakowskie", która będzie prezentowana od 14 grudnia 2014 do 1 marca 2015r.

W Polsce od wieków istnieje bogata tradycja upamiętniania wydarzeń, związanych z narodzeniem Chrystusa. W kościołach budowano stajenki betlejemskie, w których umieszczano figurki Świętej Rodziny i towarzyszących jej postaci. Biblijną historię odgrywano podczas przedstawień jasełkowych. Na wsi o Bożym Narodzeniu przypominały grupy kolędnicze, wędrujące z przenośną szopką od domu do domu. Wyjątkowa, jedyna w swoim rodzaju forma szopki, zrodziła się w Krakowie, historycznej stolicy Polski, gdzie do dziś powstają niezwykłe budowle, które odtwarzają sceny biblijne, a także nawiązują do polskiej historii i tradycji. Duże znaczenie dla propagowania tego zwyczaju ma „Konkurs na Najpiękniejszą Szopkę Krakowską”, który organizowany jest corocznie przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa. Twórcami szopek są osoby o różnym wykształceniu i zawodach, zarówno dorośli, jak i dzieci.
Charakterystyczna forma szopki krakowskiej wykształciła się w XIX w. Pierwotnie była ona przenośnym teatrzykiem kukiełkowym. Z czasem scenki odgrywane przez amatorów zostały zastąpione figurkami poruszanymi mechanicznie. Oprócz Świętej Rodziny i towarzyszących jej aniołów, pasterzy czy Trzech Króli, szopki ukazują sceny rodzajowe, odwołujące się do legend krakowskich (Trębacz, Pan Twardowski, Lajkonik), wydarzeń historycznych (królowie, bohaterowie, zasłużeni Polacy) lub tych z życia codziennego. W niektórych szopkach umieszcza się postaci w tradycyjnych strojach ludowych: krakowskich i góralskich.
Te smukłe, wielopoziomowe, bogato zdobione konstrukcje nawiązują do zabytkowej architektury Krakowa. Zwyczajowo posiadają one wieże wzorowane na kościele Mariackim, katedrze na Wawelu czy wieży Ratuszowej. Pojawiają się elementy m.in. Zamku Królewskiego, Sukiennic, Barbakanu czy Bramy Floriańskiej, które są fantazyjnie przetworzone i połączone. Różnorodność form i stylów skupionych w jednym obiekcie, gra barw i świateł sprawia, iż szopki krakowskie przypominają baśniowe pałace, które oprócz doznań estetycznych zapewniają również lekcję historii, a także oddają specyficzny klimat miasta.
Wystawa „Szopki krakowskie” w Dworku Laszczyków przybliża krakowski fenomen, prezentując wybrane przykłady dzieł wykonywanych przez szopkarzy na „Konkurs na Najpiękniejszą Szopkę Krakowską” w latach 1980-2012. Piękne, misternie wykonane obiekty wprowadzają w atmosferę świąt Bożego Narodzenia, zapraszają do swych mieniących się światłem i kolorami światów. Być może staną się one inspiracją do twórczego spędzania długich zimowych wieczorów...