Serdecznie zapraszamy do Dworku Laszczyków w Kielcach (ul. Jana Pawła II 6) na otwarcie wystawy: "Uwaga waga. Miary i wagi w dawnej Polsce”, które odbędzie się 19 kwietnia 2016r.

Serdecznie zapraszamy do Dworku Laszczyków w Kielcach (ul. Jana Pawła II 6) na otwarcie wystawy: "Uwaga waga. Miary i wagi w dawnej Polsce”, które odbędzie się 19 kwietnia 2016r.

 

Legendarnym wynalazcą miar i wag był biblijny Kain: Wynalazłszy miary i wagi zmienił ową niewinną i szlachetną prostotę, w jakiej żyli ludzie, póki ich nie znali w życie pełne oszustw.
Już przed wiekami ludzie doszli do wniosku, że aby cokolwiek zmierzyć, trzeba to porównać z jakąś znaną wielkością i właśnie tą wielkość nazwano miarą. Najbardziej naturalnym przymiarem było odniesienie się do części ciała ludzkiego, takich jak: palec, dłoń, łokieć itp. 
Systemy miar znanych i stosowanych w dawnej Polsce budziły prawdziwy zawrót głowy. Ówczesne duże ośrodki handlowe usiłowały narzucić swoje wzorce – i tak były w użyciu miary warszawskie, krakowskie, lwowskie, gdańskie, czy wrocławskie. Obok miar konwencjonalnych w okresie zaborów w obiegu były miary państw zaborczych oraz miary nowopolskie. Regułą było, że na tym samym obszarze i w tym samym czasie stosowane były różne miary, często lokalne, a każdy kupiec mógł używać odmiennych wartości, co było przyczyną niedokładnych pomiarów, licznych zatargów, źródeł oszustw i wielu problemów w wymianie handlowej. 
Obecnie stosowane, ujednolicone miary i wagi zostały wprowadzone pod koniec XIX w. we Francji. Jednostki metryczne w Polsce uregulował ostatecznie dekret o miarach, wydany na początku 1919 r. przez Józefa Piłsudskiego, jako jeden z pierwszych w niepodległym państwie.
System metryczny jest wyrazem poszukiwania przez człowieka wartości niezmiennych i porównywalnych w każdych warunkach. System ten, oparty jest na konwencji, umowie międzyludzkiej, przez to zatracił wszelki charakter społeczny. Dawne miary w zasadzie były zrozumiałe dla każdego. Dziś miary przez swoje odczłowieczenie stały się zrozumiałe tylko dla nielicznych, mimo że każdy człowiek posługuję się nimi na co dzień.
 
Wystawa będzie prezentowana do 30 czerwca 2016r.