Serdecznie zapraszamy do Dworku Laszczyków w Kielcach (ul. Jana Pawła II 6) na otwarcie wystawy: "Kolory wyobraźni - malarstwo Eugeniusza Brożka”, które odbędzie się 15 lipca 2016r.
Serdecznie zapraszamy do Dworku Laszczyków w Kielcach (ul. Jana Pawła II 6) na otwarcie wystawy: "Kolory wyobraźni - malarstwo Eugeniusza Brożka”, które odbędzie się 15 lipca 2016r.
 
Eugeniusz Brożek urodził się 22 sierpnia 1947 roku, we wsi Przełaj, w gminie Sędziszów. W wieku 14 lat wyjechał na Śląsk. Ukończył Zasadniczą Szkołę Górniczą w Sosnowcu, następnie pracował w kopalni jako górnik. Był również spawaczem i ślusarzem w hucie „Katowice”. Przez kilka lat pracował w Raciborskiej Fabryce Kotłów. Ożenił się w 1968 roku. Od 1976 roku osiadł w Sędziszowie, gdzie pracował w Fabryce Kotłów „Sefako”. Od 1980 roku podjął pracę na kolei, początkowo jako konduktor, a następnie kierownik pociągów osobowych. Po przejściu na rentę zaczął wykorzystywać wolny czas na rozwijanie swojego talentu.
Z malarstwem Eugeniusz Brożek zetknął się już w Sosnowcu, gdy dorywczo pracował w miejskiej dekoratorni. Tam nawiązał kontakt ze środowiskiem plastyków-amatorów. Nauczył się robić blejtramy i gruntować płótno. Podejmował również pierwsze próby malarskie, jednak nie mógł odnaleźć się w realistycznej konwencji. Powrócił do malarskiej pasji dopiero w 1980 roku. Związał się z amatorskim klubem twórców działającym przy Domu Kultury w Jędrzejowie, z którym chętnie wyjeżdżał na plenery malarskie. Choć jego własne realizacje powstawały z wyobraźni, lubił obcować z przyrodą i podpatrywać pracę innych malarzy. Swoboda panująca w jędrzejowskim środowisku pozwoliła na rozwój indywidualnych rozwiązań formalnych i własnego charakterystycznego stylu, a także koncentrację na ulubionym temacie – obrazach wsi zapamiętanej z dzieciństwa.
 
Eugeniusz Brożek swoje prace zaprezentował szerszej publiczności na V Przeglądzie Plastyki Nieprofesjonalnej w kieleckim Domu Kultury, gdzie otrzymał II nagrodę za pejzaż zimowy. Rok później miał już wystawę indywidualną w Muzeum Narodowym w Kielcach. Prezentował swój talent na Konfrontacjach Artystycznych Wsi Polskiej. Jego kariera malarska nabrała tempa. Brał udział w licznych wystawach zbiorowych i konkursach, które owocowały wysokimi nagrodami. Miał również szereg wystaw indywidualnych. Jego twórczość została doceniona i zyskała zainteresowanie mediów. Artysta stał się „modny”, o jego prace zaczęły zabiegać muzea i galerie sprzedające sztukę ludową na Zachód.
Eugeniusz Brożek od 1983 roku jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych. W 1984 r. założył grupę „Sędziwoje”. Za osiągnięcia twórcze uhonorowany został m.in. Nagrodą im Oskara Kolberga oraz srebrnym medalem „Zasłużony kulturze Gloria Artis” (2006). Wystawiał w wielu polskich miastach, a także we Francji, Niemczech czy Szwajcarii. Jego obrazy znajdują się w muzeach krajowych i zagranicznych, gromadzą je również kolekcjonerzy prywatni.
Ewa Tomaszewska
 
Wystawa będzie prezentowana do 4 września 2016r.