Aktualności
ZAGRODA ZE SZCZEPANOWIC
EN / PL
Okół ze Szczepanowic (gm. Miechów) reprezentuje typ zagrody zamkniętej, w której budynki gospodarcze i chałupa tworzą zwarty czworobok. Ten typ zabudowy spotykano niegdyś, m.in. w dawnych powiatach: jędrzejowskim, włoszczowskim i pińczowskim. Wznoszenie okołu ze Szczepanowic rozpoczęto w latach 1855-1860. Pierwszym właścicielem gospodarstwa był włościanin posiadający ponad 29 morgów ziemi. Budowę zagrody w obecnym kształcie, ukończono ostatecznie w latach 90. XIX wieku. Okół tworzą zrębowa chałupa (1855 r.), duża obora, spichlerzyk o sumikowo-łątkowych ścianach (przełom XIX i XX w.), oraz wiata/wozownia. Dodatkowo w 1912 r., na terenie wozowni wykopana została piwnica murowana z kamienia łamanego. Całość zabudowań przykrywają dachy poszyte słomą.
Najstarszym obiektem w zagrodzie jest jednotraktowa, szerokofrontowa chałupa, o ścianach z ciosanych bali sosnowych i krawędziaków, węgłowanych na nakładkę obustronną z pozostawionymi „ostatkami”. Wnętrze tworzą: sień, izba i komora oraz alkierz, dobudowany na przełomie XIX i XX wieku. We wszystkich pomieszczeniach oprócz alkierza podłogę stanowi gliniana „polepa”. Wejście do okołu prowadzi przez dwuskrzydłową bramę zlokalizowaną z lewej strony domu. Na tyłach zabudowań, postawiono drewnianą stodołę o węgłowej konstrukcji ścian.
Ekspozycja we wnętrzu chałupy zapoznaje zwiedzających z dawnymi ludowymi zwyczajami pogrzebowymi okresu międzywojennego. Śmierć była dramatycznym wydarzeniem, celebrowanym z należytym szacunkiem. Przyjęta forma ekspozycji nawiązuje do tradycji tzw. „pustych nocy”, czyli zwyczaju czuwania i modlitwy przy zmarłym.