Dnia 14 X 2015 roku, w Parku Etnograficznym w Tokarni odbyło się wyjazdowe zebranie Członków Komisji Metalurgiczno-Odlewniczej, Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Krakowie...

Dnia 14 X 2015 roku, w Parku Etnograficznym w Tokarni odbyło się wyjazdowe zebranie Członków Komisji Metalurgiczno-Odlewniczej, Oddziału Polskiej Akademii Nauk w Krakowie. Szacowne gremium profesorów reprezentujących Akademię Górniczo-Hutniczą im. Stanisława Staszica oraz grupujące przedstawicieli krakowskich uczelni wyższych, obradowało w salach dworu z Mirogonowic. Posiedzenie Komisji rozpoczęło się od uhonorowania przez uczestników, pana prof. dr. hab. inż. Tadeusza Karwana, wybitnego polskiego metalurga, obchodzącego w bieżącym roku 90-lecie urodzin. Jubilatowi wręczono pamiątkowy medal ufundowany przez odlewników z AGH oraz dyplom z gratulacjami od Dyrekcji i pracowników Muzeum Wsi Kieleckiej. Należy podkreślić, że profesor Tadeusz Karwan od ponad 23 lat wspomaga swoją wiedzą i doświadczeniem przedsięwzięcia promujące tradycje świętokrzyskiego górnictwa i hutnictwa ołowiu. Dzięki naukowemu patronatowi i merytorycznej opiece Profesora oraz doktora Jana Suligi w skansenie w Tokarni odbywają się rokrocznie kolejne edycje popularnych „Wytopków Ołowiu”. Ogromną zasługą krakowskiego naukowca stało się również, przywrócenie pamięci historycznej o dokonaniach Stanisława Ignacego Łaszczyńskiego, który jako pierwszy w świecie opatentował (1906 r.) i wdrożył, aktualną do dziś metodę elektrolitycznego otrzymywania miedzi.

Obrady Komisji Metalurgiczno – Odlewniczej PAN rozpoczęto od zaprezentowania przez kierownika Parku Etnograficznego Pana Leszka Zbróga, krótkiej historii i charakterystyki działalności naukowo-popularyzatorskiej skansenu w Tokarni. Następnie uczestnicy zebrania wysłuchali obszernego referatu wygłoszonego przez doktora inżyniera Ireneusza Suligę z krakowskiej AGH, pod tytułem: „Tradycje hutnicze na Ziemi Kieleckiej”. W programie obrad znalazło się także zwiedzanie stałych ekspozycji wnętrz, które ze względu na ograniczony czas i deszczową pogodę, objęło głównie wystawy w Sektorze Małomiasteczkowym. Duże zainteresowanie naukowców wzbudziły rekonstrukcje staropolskich pieców hutniczych ilustrujących, dawny - „polski sposób” wytopu ołowiu z rudy. Krakowscy profesorowie mieli także okazję do zapoznania się z pokazem elektrolitycznego otrzymywania miedzi metodą Łaszczyńskiego, który specjalnie dla uczestników zebrania Komisji Odlewniczo-Metalurgicznej zorganizowano w Parku Etnograficznym. Profesjonalny komentarz naukowy dotyczący elektrolizy, zapewnił pomysłodawca i autor założeń merytorycznych pokazu – profesor Tadeusz Karwan. Na pamiątkę pobytu w Tokarni uczestnicy obrad otrzymali od Muzeum pamiątkowe „denary” ołowiane, wybite bezpośrednio na terenie piecowiska. W dyskusji odbywającej się na zakończenie posiedzenia, przedstawiciele Komisji Metalurgiczno-Odlewniczej wyrazili nadzieję, że Muzeum Wsi Kieleckiej, aktywnie popularyzujące wiedzę na temat staropolskiego hutnictwa, będzie mogło włączyć się w obchody rocznicy 200-lecia założenia przez Stanisława Staszica Szkoły Akademiczno-Górniczej – pierwszej, polskiej wyższej uczelni technicznej.