Aktualności
Lider regionu 2015
Laureatem nagrody Liderzy regionu 2015 w kategorii Historia i Kultura zostało Muzeum Wsi Kieleckiej, instytucja dzięki której mieszkańcy regionu świętokrzyskiego historię i tradycje ziemi świetokrzyskiej mają dosłownie na wyciagnięcie ręki.
W 2016 roku Muzeum Wsi Kieleckiej będzie obchodziło jubileusz 40 lat istnienia. Początek Muzeum Wsi Kieleckiej dał Park Etnograficzny w Tokarni, który powstał na podstawie założeń naukowych wybitnego etnografa i znawcy tradycyjnej kultury ludowej profesora Romana Reinfussa. Ówczesne plany zakładały odtworzenie typowego układu osadniczego wiosek z różnych subregionów Kielecczyzny: Gór Świętokrzyskich, Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej, Wyżyny Sandomierskiej i Niecki Nidziańskiej. Dziś obiekt jest jednym z największych i najbardziej znanych w Polsce muzeów na wolnym powietrzu. Gospodarzy na 65 hektarach i opiekuje się ponad 80 zabytkowymi obiektami rozlokowanymi na tym obszarze. Wśród nich młyny wietrzne, wodne oraz pływający „bździel”, atrakcyjny dwór z Suchedniowa, kościółek z Rogowa, spichrze, zagrody i chałupy. W obiektach prezentowane są ekspozycje nawiązujące do życia na dawnej wsi, prezentujące dawne zawody i rzemiosła. Muzeum przyciąga turystów bogatą ofertą edukacyjną (interaktywny cykl „Rodzinne niedziele w skansenie”) oraz imprezami promującymi tradycyjną muzykę ludową, kulinaria regionalne, dawne rzemiosło. Skansen jest muzeum żywym, w kuźni możemy spotkać kowala, w sklepiku kolonialnym sprzedawczynię w stroju retro, a w organistówce aptekarz opowie o produkcji dawnych mikstur służących zdrowiu i urodzie. Atmosferę muzeum tworzą zwierzęta, które tu mieszkają: konie, kozy, krowy, owce, gęsi, kury i perliczki. Muzeum Wsi Kieleckiej pielęgnuje także trudną historię wojenną polskiej wsi. W oddziale muzeum Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie powstaje unikatowy w skali świata obiekt architektoniczny będący symbolem 817 wsi polskich spacyfikowanych w czasie II wojny światowej. Bryłę architektoniczną zaprojektował Mirosław Nizio, współtwórca takich obiektów jak Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Muzeum Historii Żydów Polskich. Obiekt jeszcze przed ostatecznym otwarciem budzi zainteresowanie światowych mediów branżowych podejmujących tematykę wzornictwa i architektury. W styczniu 2016 roku został umieszczony przez magazyn "Dezeen" na liście 12 najbardziej oczekiwanych realizacji architektonicznych na świecie. W przyszłym obiekcie historycznego muzeum narracyjnego, zostaną pokazane unikatowe dokumenty i eksponaty nawiązujące do tragicznych wojennych losów polskiego społeczeństwa. Muzeum w minionym roku przeprowadziło kwerendę w całej Polsce, w celu uzyskania jak najobszerniejszej i bogatej treści do przyszłej ekspozycji. Jest ona recenzowana przez znakomitych historyków. Materiały zostaną zdigitalizowane i zaprezentowane zwiedzającym w atrakcyjnej formule, przy użyciu innowacyjnych technologii.
Muzeum Wsi Kieleckiej jest też partnerem w realizacji znakomitych filmów historycznych. W Parku Etnograficznym w Tokarni tylko w minionym roku powstawały kadry do filmów „Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego oraz „Wyklęty” Konrada Łęckiego.
W minionym roku wszystkie oddziały Muzeum Wsi Kieleckiej, w tym Dworek Laszczyków w Kielcach oraz Zagrodę Czernikiewiczów w Bodzentynie odwiedziło ponad 144 tysięcy osób.
Janusz Karpiński - dyrektor. Serdecznie dziękuję Kapitule za uhonorowanie Muzeum Wsi Kieleckiej prestiżową Nagrodą Lider Regionu 2015. Jest ona wsparciem dla naszych ambicji i marzeń. Realizujemy je z wielką pasją, pełni nadziei na ukończenie wielkich projektów, których celem nadrzędnym jest pielęgnowanie historii. Uczestnicy imprez w Parku Etnograficznym w Tokarni mają niepowtarzalną okazję dotknąć dziejów świętokrzyskiej wsi, poznać obrzędowość ludową i religijną naszych przodków. Odwiedzający Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie przeżywają bohaterstwo i męczeństwo mieszkańców wsi polskich. W ciągu minionego roku uczyniliśmy wiele, aby ochronić i atrakcyjnie prezentować historię Regionu oraz polskiej wsi. Jesteśmy gotowi na nowe wyzwania. Mamy nadzieję, że 2016 r. otworzy przed nami kolejne możliwości.
źródło: echodnia.eu