Wystawa Sonderlaboratorium SS. Zamojszczyzna „pierwszy obszar osiedleńczy w Generalnym Gubernatorstwie” przygotowana została przez Instytut Pamięci Narodowej w Lublinie  z myślą o przypomnieniu tematu wysiedleń.  Jej zadaniem jest ukazanie szczególnego charakteru wydarzeń na Zamojszczyźnie oraz umiejscowienie ich w szerszym kontekście historycznym. Opowiada nie tylko o przygotowaniu, przebiegu, charakterze Aktion Zamosc...

Wystawa Sonderlaboratorium SS. Zamojszczyzna „pierwszy obszar osiedleńczy w Generalnym Gubernatorstwie przygotowana została przez Instytut Pamięci Narodowej w Lublinie  z myślą o przypomnieniu tematu wysiedleń.

 Jej zadaniem jest ukazanie szczególnego charakteru wydarzeń na Zamojszczyźnie oraz umiejscowienie ich w szerszym kontekście historycznym. Opowiada nie tylko o przygotowaniu, przebiegu, charakterze Aktion Zamosc, ale i o nieplanowanych przez okupanta zjawiskach, które ona wywołała: organizowaniu pomocy dla wysiedlanej ludności Zamojszczyzny, podjęciu cywilnego i zbrojnego oporu w obronie Zamojszczyzny przez struktury Polskiego Państwa Podziemnego, jak też o powojennych próbach osądzenia zbrodni niemieckich na Zamojszczyźnie, podjętych przez międzynarodowe i polskie sądownictwo. Integralną częścią tego obrazu jest los niemieckich osadników sprowadzonych na Zamojszczyznę w ramach budowania „bastionu niemieckości”.

Wystawa zawiera materiały ikonograficzne, pozyskane podczas szerokiej kwerendy w archiwach i muzeach oraz od osób prywatnych. Wykorzystane zostały również źródła normatywne, w tym faksymile dokumentów, a także relacje osób, które były uczestnikami lub świadkami opisywanych wydarzeń. Wystawa autorstwa  Agnieszki Jaczyńskiej w opracowaniu plastycznym  i Magdaleny  Śladeckiej , dostępna jest dla zwiedzających od 1 kwietnia  do 31 maja w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie .