Aktualności
Polsko Węgierskie Spotkania z Historią
W dniach 3 - 6 października 2016 r. w Kielcach – z okazji 60.rocznicy Wydarzeń 1956 roku w Kielcach – odbędą się Polsko Węgierskie Spotkania z Historią.
Uczestnikami tych wydarzeń będzie młodzież szkolna z Kielc oraz partnerskiego samorządu, XXI dzielnicy Budapesztu - Csepel.
Warto przy okazji nadmienić, że to właśnie z zakładów zbrojeniowych na Csepel, skąd przyjadą nasi goście, pochodziła amunicja, którą Węgrzy podarowali Polakom podczas heroicznej walki o niepodległość w wojnie 1919 - 1921.
Pierwszego dnia Spotkań, polsko – węgierska młodzież rozpocznie swą podróż w czasie od Przystanku Historia IPN w Kielcach, gdzie będzie prezentowana m.in. wystawa autorstwa Krystyny i Tadeusza Selbiraków "Węgry 1939 r. Czyj to sojusznik?". Opowiada ona o pomocy udzielonej przez Węgrów uchodźcom z Polski, w tym licznej grupie żołnierzy Wojska Polskiego, uciekających przed represjami Niemiec i Związku Radzieckiego po klęsce wrześniowej w 1939 r.
Kolejnym etapem jest spotkanie ze świadkami historii w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej przy ul. Zamkowej 3, podczas którego młodzi Węgrzy i Polacy będą mogli osobiście zadawać pytania seniorom, w tym członkom Stowarzyszenia Pamięci Narodowej "CZWARTAK”, których młodość przypadła na czasy nazizmu i stalinizmu, a wir historii rzucił ich w ręce okrutnego aparatu bezpieczeństwa.
W kolejnych punktach programu Polsko – Węgierskich Spotkań z Historią przewidziane są wizyty w Archiwum Państwowym, na Stadionie, w Centrum Geoedukacji.
Ważnym elementem tego projektu będzie też spotkanie w Ośrodku Kultury ZIEMOWIT: projekcja filmu „13 lat 13 minut” reż. Marka Maldisa ukazująca tragiczne losy Romka Strzałkowskiego i Petera Mansfelda – kilkunastoletnich młodych chłopców zamordowanych w 1956 r. oraz prezentacja sprzętu i sylwetek Żołnierzy Wyklętych przez Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 4. Pułku Piechoty Legionów w Kielcach.
Ostatniego dnia tj., 6 października w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 odbędzie się konferencja popularno - naukowa pt.: „Rok 1956 w Polsce i na Węgrzech" w ramach spotkań "Patriotyzm - wczoraj, dziś i jutro" z udziałem Ákosa Engelmayera – Ambasadora Republiki Węgierskiej w Polsce w latach 1990-95, Jánosa Tischlera – Dyrektora Węgierskiego Instytutu Kultury w Warszawie, reżysera Marka Maldisa i „boglarczyka” Tadeusza Selbiraka.
Na zakończenie projektu odbędzie się w Kinie Moskwa specjalny Wieczór Polsko - Węgierski, podczas którego uczestnicy Spotkań obejrzą film "1956. Wolność i miłość".