Aktualności
Suchedniowski tryptyk historyczny
W dniu 23.10.2016 r. w ramach cyklu spotkań historycznych „Suchedniowski Tryptyk Historyczny. Ludzie – Wydarzenia – Przedmioty” Ewa Kołomańska – Kierownik Sekcji Historycznej Mauzoleum w Michniowie przedstawiła referat o zbrodni w Michniowie i jej wpływie na kształtowanie się pamięci o pacyfikacjach wsi polskich podczas II wojny światowej.
Porównała Michniów do rozlicznych pacyfikacji na terenie Polski i przypomniała historię powstawania Mauzoleum w Michniowie.
W wystąpieniu swym nawiązała do faktu, że tylko niektóre wydarzenia przechodzą na stałe do świadomości zbiorowej Narodu i tylko niektóre daty zapisują się w historii, taką datą niewątpliwie jest pacyfikacja Michniowa w dniach 12 i 13 lipca 1943 r. , która stała się symbolem martyrologii wsi polskich w latach II wojny światowej.
Organizatorzy spotkania – Stowarzyszenie Grupa Inicjatywna „ Pod prąd” zapoznali przybyłych gości z rozlicznymi ciekawostkami dotyczącymi historii Suchedniowa na przestrzeni jego dziejów m.in. sporem między właścicielami kuźnic Berezą i Suchynią, noclegiem w Suchedniowie księcia Józefa Poniatowskiego, czy wielu wynalazkach technicznych mieszkańców osady ułatwiających życie codzienne.
W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych p. Burmistrz Cezary Błach, Wiceburmistrz p. Dariusz Miernik, p. Maria Zuba – Poseł na Sejm RP oraz licznie przybyli sympatycy i miłośnicy dziejów miasteczka. Po spotkaniu odbyła się premiera spektaklu „Łorzyce” w reżyserii Ewy Pająk.
Organizatorzy zapowiedzieli także kolejne spotkania w ramach projektu „Mediateka Suchedniów”, które odbędą się w najbliższej przyszłości.