Dzięki dofinansowaniu jakie uzyskało Muzeum Wsi Kieleckiej w ramach programów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego możliwa stała się kontynuacja konserwacji jednego z najcenniejszych obiektów w skansenie.

Rozpoczęła się konserwacja zabytkowego Kościoła z Rogowa pod wezwaniem Matki Bożej Pocieszenia - „perły” Parku Etnograficznego w Tokarni.

Dzięki dofinansowaniu jakie uzyskało Muzeum Wsi Kieleckiej w ramach programów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego możliwa stała się kontynuacja konserwacji jednego z najcenniejszych obiektów w skansenie. Tym razem zabiegom odnawiania zostanie poddany ołtarz główny świątyni (odnowienie mensy ołtarzowej i przywrócenie funkcji zasuwy ołtarzowej z obrazem św. Mikołaja). Prace przy ołtarzu będą poddane tzw. pełnej konserwacji, poprzedzonej badaniami technologicznymi, ikonograficznymi i historycznymi, które pozwolą ustalić oryginalną kolorystykę i konstrukcję. Zostaną uzupełnione  złocenia detali, odtworzona oryginalna kolorystyka oraz zabezpieczenie ołtarza przed działaniem szkodliwych czynników.  Ołtarz główny znajdował się w złym stanie technicznym i wymagał natychmiastowej renowacji. Będzie to kontynuacją prac podjętych w 2014 r. Przeprowadzono wówczas  konserwację ołtarzy bocznych i konserwację techniczną obrazu św. Mikołaja. Podczas prac konserwatorskich na mensie ołtarza św. Jana Nepomucena odkryto wówczas m.in. pięć żółtych sześcioramiennych gwiazd symbolizujących  świętego, wizerunek hostii z kielichem oraz ślady marmoryzacji i kwiatowych girland. W drugim ołtarzu z obrazem ukrzyżowania - chrystogram "IHS" otoczony wieńcem z kwiatów.W ramach programu „Konserwacja ołtarza głównego w kościele z Rogowa” , od sierpnia do września 2017 roku będzie udostępniona fotograficzna wystawa czasowa, opowiadająca o przebiegu prac konserwatorskich.
Całkowita wartość projektu wynosi  79 160 zł, w tym dofinansowanie MKDiN 58 555  zł .       

Modrzewiowy kościół szpitalny z Rogowa jest darem Kurii Diecezjalnej w Kielcach dla Muzeum Wsi Kieleckiej. Głównie prace konserwatorskie zakończono w nim w 2002 roku. Zabytek powstał w 1763 roku z fundacji podkanclerzego wielkiego koronnego Michała Wodzickiego biskupa przemyskiego. Wyposażenie świątyni jest w stylu rokoko i pochodzi głównie z XVIII wieku. W ołtarzu głównym znajduje się przedstawienie Madonny z Dzieciątkiem pochodzące z II poł. XVIII w. Według opracowań omawiających sanktuaria na Kielecczyźnie, obraz ten uznawano za cudowny. W XVIII w. zasłaniano go zasuwą z wizerunkiem świętego Mikołaja.  Kościół jest konsekrowany, odbywają się w nim śluby, chrzciny oraz msze św.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

Kościół z Rogowa (1763 r.), ołtarz główny