Świat przełomu XIX i XX w. - świętokrzyskie miasteczka i wsie, miejsca, których już nie ma.  Od 01.06.2017 r. do 31.08.2017 r. w Muzeum Wsi Kieleckiej – Park Etnograficzny w Tokarni,  będzie można obejrzeć wystawę plenerową Fundacji Świętokrzyskiej Góry Historii pt.: "Świętokrzyskie widoki".

Świat przełomu XIX i XX w. - świętokrzyskie miasteczka i wsie, miejsca, których już nie ma.  Od 01.06.2017 r. do 31.08.2017 r. w Muzeum Wsi Kieleckiej – Park Etnograficzny w Tokarni,  będzie można obejrzeć wystawę plenerową Fundacji Świętokrzyskiej Góry Historii pt.: "Świętokrzyskie widoki".

Świętokrzyskie miasteczka i wsie. Miejsca, których już nie ma. Świat przełomu XIX i XX wieku pokazany na 32 planszach z  unikatowymi fotografiami. W Muzeum Wsi Kieleckiej – Parku Etnograficznym w Tokarni, od 01.06.2017 r. do 31.08.2017 r. będzie można podziwiać wystawę plenerową "Świętokrzyskie widoki".

Wieża kościelna na Świętym Krzyżu tuż przed atakiem i zniszczeniem jej przez Austriaków. Pielgrzym przed i po ataku rosyjskich gimnazjalistów. Stara kolumna
św. Floriana na rynku w Bodzentynie i drewniane domy. Jak mówi Wojciech Kalwat z Fundacji Góry Historii zdjęcia te są prawie w ogóle nieznane szerokiej publiczności. Czasami tylko mieli do nich dostęp naukowcy, którzy wykorzystywali je tylko do prac naukowych.  Są wiec po raz pierwszy pokazywane szerokiemu gronu odbiorców.  Pochodzą ze zbiorów warszawskiego Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Przeszłości, działającego w latach 1906-1944. Na czarno-białych zdjęciach utrwalono podobizny mieszkańców, scenki rodzajowe oraz widoki obiektów zabytkowych: zamków, pałaców i ich ruin, domów i zabudowy gospodarczej. Przeważnie były to drewniane, pobielone, kryte gontem i słomą domostwa. Fotografie ponad rok temu znalazł pochodzący ze świętokrzyskiego historyk Wojciech Kalwat z Fundacji Świętokrzyskiej Góry Historii
i postanowił je opublikować. - Pokazujemy zdjęcia od Chęcin, Małogoszcza po przedmieścia Sandomierza. Od Wąchocka  po rzekę Nidę – mówi Wojciech Kalwat.

W Parku Etnograficznym w Sektorze Małomiasteczkowym będą  ustawione plansze z unikatowymi fotografiami, które stanowią bardzo ważny materiał artystyczny przybliżający nam nie tylko historię, ale także ludzi, miejsca i zdarzenia, które zostały na nich uwiecznione. Na ekspozycji pokazujemy kilkadziesiąt  zabytkowych i nieznanych fotografii z końca XIX i pocz. XX w. ze zbiorów Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Przeszłości, działającego w latach 1906-1944. Ilustracje ukazują obiekty zabytkowe (w tym takie, które dzisiaj już nie istnieją lub wyglądają inaczej), zabudowę wsi oraz miasteczek ziemi świętokrzyskiej. Fotografie posiadają nie tylko walor dokumentalny, ale także artystyczny. W dużej mierze są to wysmakowane obrazy ale i sytuacyjne scenki. Uwieczniono w nich osoby przypadkowe, często niskiej kondycji społecznej, które dzięki zbiegowi okoliczności i „oku” fotografa możemy obserwować. Różnorodność obiektów i postaci, uchwyconych obiektywem aparatu nie w wyreżyserowanej formie stanowi cenne źródło informacji o minionej epoce i regionie świętokrzyskim.

Wystawie towarzyszy promocja wydawnictwa albumowego pod tym samym tytułem „Świętokrzyskie widoki”, które zawiera ponad 300 fotografii. To zapis stanu zabytków regionu, ale także i wyglądu wsi, miasteczek i miast z przełomu XIX i XX stulecia.  W albumie można zobaczyć m. in. jak wyglądał świętokrzyski klasztor, w którym funkcjonowało carskie więzienie i jakie szkody poczynili w nim Austriacy. Oglądając wydawnictwo zajrzymy do Bodzentyna, Chęcin, Nowej Słupi, Łagowa, Daleszyc, Opatowa, Staszowa, Szydłowa, Zawichostu, Klimontowa. Zobaczymy klasztory na Świętej Katarzynie, Karczówce, w Rytwianach, Wąchocku oraz wiejskie kościoły w Tarczku, Chybicach, Lisowie, Górach Wysokich, Sulisławicach czy Połańcu.

Fundacja Świętokrzyska Góry Historii powstała w 2015 roku z potrzeby działania na rzecz ochrony polskiego dziedzictwa kulturowego, a szczególnie dziedzictwa regionu świętokrzyskiego. Inicjuje działania, których celem jest upowszechnianie i pogłębianie wiedzy historycznej, a także patriotyzmu , by przyczyniać się do kształtowania świadomego obywatela, wrażliwego na pojęcia: ojczyzna, wolność, obowiązek. Do tej pory zrealizowała z sukcesem kilka projektów: Łysogóry 200 lat temu, Bodzentyn utracony – odzyskany,  Drzwi Gnieźnieńskie, Powstanie Styczniowe, Widziane z Warszawy. Obecnie Fundacja będzie wydawać trzecią książkę - album pokazujący Ponidzie.