Rozpoczął się kolejny etap konserwacji zabytkowego XVIII- wiecznego kościoła z Rogowa,  jednego z najcenniejszych obiektów w Parku Etnograficznym w Tokarni.

Rozpoczął się kolejny etap konserwacji zabytkowego XVIII- wiecznego kościoła z Rogowa,  jednego z najcenniejszych obiektów w Parku Etnograficznym w Tokarni.

Tym razem zabiegom konserwatorów poddawana jest drewniana, barokowa ambona, podwieszona przy pilastrze oddzielającym prezbiterium od nawy. Składa się  z korpusu – pełniącego rolę mównicy, do którego prowadzą siedmiostopniowe schody i nawieszonego nad nim baldachimu. Korpus ambony ma wyraźnie zaznaczony brzusiec, który pokryty jest srebrzoną dekoracją snycerską. Powierzchnię ambony pokrywa polichromia w formie marmoryzacji o ciemno niebieskich żyłkach na jasno- niebieskim i zielonym tle. Podniebienie baldachimu zdobi malowidło przedstawiające Ducha Świętego. Ostatnie prace konserwatorskie przy ambonie prowadzone były na początku XXI wieku  przez pracowników Pracowni Konserwacji  Muzeum Wsi Kieleckiej.
W ramach tegorocznych prac konserwatorskich  ambona poddana zostanie konserwacji pełnej. Przewidziane jest poprawienie jej konstrukcji oraz uzupełnienie ubytków w marmoryzacji
i srebrzenie elementów snycerskich.

13 lipca 2018 r. Muzeum Wsi Kieleckiej podpisało umowę na konserwację ambony.
Jej koszt to 29 000 zł. Działanie zostało podjęte dzięki dofinansowaniu Ministra Kultury
i Dziedzictwa Narodowego. Prace potrwają do 10 października 2018 r.

Zadanie "Konserwacja ambony w Kościele z Rogowa"
dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

w ramach zadania "Wspieranie działań muzealnych 2018"