Muzeum Wsi Kieleckiej wzbogaciło się o cenne pamiątki po zmarłym 23.01.2019 r. Lucjanie Krogulcu pseudonim "Lutek".

Muzeum Wsi Kieleckiej wzbogaciło się o cenne pamiątki po zmarłym 23.01.2019 r. Lucjanie Krogulcu pseudonim "Lutek". Liczne notatki i dokumenty zostały przekazane w darze przez jego syna, Jakuba Krogulca.

 
Pamiątki przekazane dla Muzeum Wsi Kieleckiej
 
Grób Lucjana Krogulca pseudonim "Lutek"
 
Jakub Krogulec, syn Lucjana Krogulca
 
 
Podporucznik Lucjan Krogulec pseudonim „Lutek” urodził się 12 lutego 1922 roku w Węglowie nieopodal Wąchocka.

Jako siedemnastoletni chłopiec brał czynny udział w wojnie obronnej we wrześniu 1939 roku. Niedługo potem został zaprzysiężony na członka Związku Walki Zbrojnej . Od stycznia 1943 roku walczył z niemieckich okupantem w ramach oddziału partyzanckiego Polskie Wojsko Leśne, a następnie w oddziale podporucznika Euzebiusza Domoradzkiego pseudonim „Grot”. W czerwcu został wcielony do I Zgrupowania porucznika Eugeniusza Kaszyńskiego „Nurta”. Służył w I batalionie 2 Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej „Nurta”. Ze swoim oddziałem przeszedł cały szlak bojowy na Nowogródczyznę. Brał udział we wszystkich akcjach bojowych oraz walkach stoczonych w okresie swojej wojskowej służby.

Po zakończeniu wojny czynnie zaangażował się w działalność podziemia antykomunistycznego. Był członkiem organizacji „Niepodległość”, Delegatury Sił Zbrojnych na Kraj oraz Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. W komunistycznej Polsce znalazł się na celowniku aparatu bezpieczeństwa.Był dwukrotnie aresztowany w 1946 oraz 1947 roku, a do 1962 roku inwigilowany przez Służbę Bezpieczeństwa Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. W 2001 roku został awansowany na stopień podporucznika Wojska Polskiego.