Muzeum Wsi Kieleckiej serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w konkursie pt. „Konfrontacja pokoleń” wszystkich uczniów klas VI-VIII szkół podstawowych. 
Muzeum Wsi Kieleckiej serdecznie zaprasza do wzięcia udziału w konkursie pt. „Konfrontacja pokoleń” wszystkich uczniów klas VI-VIII szkół podstawowych. Konkurs ten polega na przeprowadzeniu przez uczestnika wywiadu z osobą przez niego wybraną, mieszkającą w tej samej miejscowości. Między respondentami musi zachodzić znacząca różnica wieku, mniej więcej 50 lat. Uczestnik konkursu przed kamerą odpowiada na pytanie i zadaje takie samo swojemu respondentowi, by skonfrontować różnicę w życiu obu osób na przestrzeni lat. Pytania dotyczą w dużej mierze życia codziennego obu osób.
 
Konkurs ma dwa tematy do wyboru:
Dzieciństwo
Ukazanie różnic międzypokoleniowych poruszających tematykę od sposobów spędzania czasu dawniej a dziś, ilością obowiązków, które mieliśmy będąc dziećmi, w co się bawiliśmy, jak wyglądał obowiązek szkolny po ulubiony przysmak z dzieciństwa i jego sposób pozyskiwania.
 
Życie w mojej miejscowości
Pokazanie różnic między pokoleniami w tematyce życia codziennego. Wywiad może poruszać wątki dotyczące zawodów, którymi trudnili i trudnią się obecnie mieszkańcy danej miejscowości, z czego się utrzymują, w jakie sprzęty były wyposażone ich domy i gdzie je dostawano, ile osób mieszkało w jednym domu.
 
Przykładowy kwestionariusz pytań dotyczących dzieciństwa:
1. W co bawiłeś(aś) się w dzieciństwie?
2. Co należało do Twoich obowiązków domowych kiedy byłeś(aś) dzieckiem?
3. Jak wyglądał obowiązek szkolny? Kiedy chodziło się do szkoły? Skąd miałeś(aś) potrzebne do nauki materiałów? Były to nowe czy używane przedmioty? Jakim środkiem transportu dostawałeś(aś) się do szkoły?
4. Co robiłeś(aś) w wolnych chwilach?
5. Jaki był Twój ulubiony przysmak z dzieciństwa? Skąd go brano? Z czego robiono?
6. W jakich miejscach najczęściej można było spotkać dużo bawiących się dzieci w Twojej miejscowości? W co się bawiły?
7. Jaką podróż z dzieciństwa zapamiętałeś(aś)? Dlaczego? Dokąd jechałeś(aś)? Na jak długo? Jakim środkiem transportu?
 
Przykładowy kwestionariusz pytań dotyczących życia w mojej miejscowości :
1. Jakimi pracami trudnili się mieszkańcy/sąsiedzi/ członkowie Twojej rodziny? Przedstawicielami jakich grup zawodowych byli?
2. Kto utrzymywał rodzinę?
3. Co było podstawowym wyposażaniem domu? Jakich sprzętów najczęściej używano? Co miał każdy, a co było towarem „luksusowym”?
4. Jak lub gdzie „zdobywano” potrzebne produkty czy sprzęty?
5. Ile osób mieszkało w jednym domu? Ile było w domu dzieci? Czy każdy miał swój pokój?
6. Ile samochodów, telefonów czy komputerów było dawniej w Twojej miejscowości/rodzinie, a ile jest dziś? Dlaczego to się zmieniło?
 
Pytania są wzorem, który można modyfikować, dodawać własne spostrzeżenia, komentarze, by wywiązał się dialog między uczestnikiem a jego respondentem.
Materiał z wywiadu w formacie np. avi, mp4, mov, wmv lub mpg należy przesłać na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub dostarczyć osobiście na adres: Tokarnia 303, 26-060 Chęciny w terminie od 14 marca do 9 czerwca 2019 roku. Wyniki konkursu zostaną podane we wrześniu – dokładne informacje o rozstrzygnięciu będą podane na naszej stronie internetowej.
Regulamin konkursu oraz zgoda na przetwarzanie danych znajdą Państwo w podanych niżej odnośnikach.
Dla laureatów I, II i III miejsca przewidziane są atrakcyjne nagrody.
Serdecznie zachęcamy uczniów do brania udziału w konkursie.
 
 
 
 
W razie pytań prosimy o kontakt z Działęm Edukacji Etnograficznej tel. 41 315 41 71 wew. 108 lub 500 144 720
 
Konkurs organizowany pod Honorowym Patronatem Marszałka Województwa Świętokrzyskiego Andrzeja Bętkowskiego.