Aktualności
"Smaki Jesieni" w skansenie
Zapraszamy 22 września 2019 r. (w godz. 12.00-18.00) do Parku Etnograficznego w Tokarni na imprezę „Smaki Jesieni”.
O godz. 12.00 odbędzie się Msza Św. koło Kościoła z Rogowa.
Smaki Jesieni to wydarzenie, które nierozerwalnie związane jest z pokazami obrzędowymi. O godz. 13.00 koło Zagrody ze Ślęzan zaprosimy na tradycyjne kiszenie kapusty w beczce, które zaprezentują Panie z Koła Gospodyń Wiejskich Występy a o godz. 14.00 Korytniczanki widowiskowo będą darły pierze.
W Zagrodzie z Daleszyc Sukowianki znad Lubrzanki będą częstowały jesienną zupą, zaprosimy na degustację pieczonych w ogniskach ziemniaków, które rozpalimy na polach koło Wiatraka z Grzmucina oraz podpłomyków, które będziemy wypiekać w chałupie ze Złotnik.
Koło Gospodyń Wiejskich Bebelno zaprosi na warsztaty z wykonywania jesiennej biżuterii i bukietów a Joanna Wrońska będzie prezentowała jak zrobić robala ze szmatek.
Na scenie wystąpią znakomici artyści: Zespół Ludowy Bolechowiczanie, Koła Gospodyń Wiejskich: Cieślaneczki, Korytniczanki, Występy oraz Sukowianki znad Lubrzanki, Zespół Dziecięcy Niedźwiadki, Gabułtowianki, AXIS BAND oraz Zespół SKANER.
Imprezie towarzyszyć będzie wystawa „Kupić nie kupić, potargować można. Jarmark chłopski w Bodzentynie na fotografiach Janusza Buczkowskiego”, którą będzie można oglądać na pierzei rynku w sektorze małomiasteczkowym. Na ekspozycji zostanie pokazanych 50 fotografii, z których 47 nigdy dotąd nie było publikowanych. To wyjątkowe dzieła, autor z reporterskim zacięciem pokazuje życie dawnego jarmarku i wnikliwie kreśli portrety jego bohaterów. Na zdjęciach zobrazowane zostały zwyczaje towarzyszące handlowi, m.in. „przybijanie targu” czy „zaglądanie zwierzętom w zęby”. Komisarzem wystawy jest dr Justyna Staszewska z Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie, autorka wstępu do folderu promującego wystawę. Będzie on także bezpłatnie rozdawany uczestnikom wystawy.
O godz. 15.00 aktorzy z suchedniowskiego Stowarzyszenia "Kuźniczy Krąg" zaprezentują przedstawienie „Targ chłopski”, według scenariusza i w reżyserii Zenona Juchniewicza.
Zadanie zostało dofinansowane ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2019”.