Tegoroczna 22. edycja Wytopków Ołowiu jak co roku  zgromadziła w skansenie wiernych sympatyków pokazów historycznych związanych z pozyskiwaniem kruszców. Inscenizacje przedstawiane w skansenie nawiązywały do wielowielkowej tradycji dymarkowego hutnictwa żelaza, które narodziło się w Górach Świętokrzyskich.

Tegoroczna 22. edycja Wytopków Ołowiu jak co roku  zgromadziła w skansenie wiernych sympatyków pokazów historycznych związanych z pozyskiwaniem kruszców. Inscenizacje przedstawiane w skansenie nawiązywały do wielowielkowej tradycji dymarkowego hutnictwa żelaza, które narodziło się w Górach Świętokrzyskich. O komentarz historyczny zadbał dr Ireneusz Sulgia z Akademii Górniczo - Hutniczej oraz Leszek Gawlik - etnograf Muzeum Wsi Kieleckiej. Tradycyjnie pokazano wytapianie ołowiu, elektrolizę miedzi oraz pędzenie dziegciu. Chętni mogli dostać pamiątkowe monety, które były odlewane podczas imprezy. 

XXII Wytopki Ołowiu to także spotkanie z kulturą ludową. Nasi wystawcy oferowali tradycyjne rękodzieło oraz potrawy regionalne. Na scenie wystąpił zespół Pieśni i Tańca Wierna Rzeka oraz grupa Konwój.