Europejska Noc Muzeów 2015 już za nami. Dziękujemy tym, którzy zdecydowali się aby tę noc spędzić razem z nami.

Europejska Noc Muzeów 2015 już za nami. Dziękujemy tym, którzy zdecydowali się aby tę noc spędzić razem z nami.

              Przed  Dworkiem Laszczyków w Kielcach w godzinach od 19:00 do 24:00 otwarte było Kino Nocne. Prezentowany był film „Muzeum Utracone” - o dziełach utraconych z Polski podczas II wojny światowej. Projekt wspiera działania Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, polegające na odnajdywaniu i odzyskiwaniu utraconych dóbr kultury. Mimo niewielkich szans na odzyskanie straconego na przestrzeni wieków dziedzictwa kultury polskiej, warto je prezentować, by zaginione obiekty, chociaż „mentalnie” wróciły do życia i świadomości społecznej.
Pokazywane były również filmy nagrane przez Muzeum Wsi Kieleckiej ukazujące ginące zawody.

             W Dworku Laszczyków można  było odwiedzić wystawę "W zdrowym ciele zdrowy duch. Najstarsze kluby sportowe na Kielecczyźnie". Wystawa opowiada historię sportu regionu kieleckiego poprzez zaprezentowanie eksponatów oraz ilustracji związanych z uprawianiem różnych dyscyplin sportu oraz przedstawia go jako sposób na aktywne spędzanie wolnego czasu. Ramy czasowe wystawy przypadają na lata od końca XIX w.  do połowy XX w. Na ekspozycji znajdują się obiekty związane z kulturą fizyczną i uprawianiem sportu, przede wszystkim sprzęt i akcesoria sportowe, stroje sportowe oraz inne obiekty związane ze sztuką w sporcie, takie jak obrazy, grafiki, medale, plakietki, statuetki, dyplomy. Największą popularnością cieszył się przyrząd do nauki pływania na sucho, który można było wypróbować własnoręcznie. Przypominamy, że wystawa w Dworku Laszczyków otwarta jest do końca sierpnia, zatem kto nie mógł nas odwiedzić ma jeszcze szansę.

                Oczywiście w Noc Muzeum nie mogło zabraknąć już tradycyjnej Muzeaiki czyli Muzealnego Questu. Muzeum Wsi Kieleckiej i inne kieleckie placówki po raz kolejny  zorganizowały wspólną zabawę z zagadkami. Uczestnicy otrzymywali zestaw questów od placówek, które brały udział w akcji, tj. Muzeum Wsi Kieleckiej, Muzeum Narodowego w Kielcach, Muzeum Zabawek i Zabawy, Ośrodka Myśli Partriotycznej i Obywatelskiej, Biura Wystaw Artystycznych i Muzeum Historii Kielc. Na podstawie zagadek, które znajdowały się na questach ich zadaniem było odnaleźć określone eksponaty oraz rozpoznać ich cechy. Chętnych do udziału w Muzealnym Queście nie brakowało. Można było go rozwiązywać w godzinach od 20 do 23 w wyżej wymienionych placówkach.