Od dziś turyści odwiedzający Park Etnograficzny w Tokarni mogą oglądać odrestaurowaną ambonę w XVIII wiecznym kościółku z Rogowa. Renowację przeprowadzono dzięki dofinansowaniu jakie Muzeum Wsi Kieleckiej uzyskało w ramach programów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Od dziś turyści odwiedzający Park Etnograficzny w Tokarni mogą oglądać odrestaurowaną ambonę w XVIII wiecznym kościółku z Rogowa. Renowację przeprowadzono dzięki dofinansowaniu jakie Muzeum Wsi Kieleckiej uzyskało w ramach programów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wkład własny zagwarantował Samorząd Województwa Świętokrzyskiego. We wnętrzu kościółka prezentowana jest także wystawa fotografii, obrazująca postępy prac konserwatorskich.

Drewniana, barokowa ambona, podwieszona przy pilastrze oddzielającym prezbiterium od nawy składa się z korpusu – pełniącego rolę mównicy, do którego prowadzą siedmiostopniowe schody i nawieszonego nad nim baldachimu. Korpus ambony ma wyraźnie zaznaczony brzusiec, który pokryty jest srebrzoną dekoracją snycerską. Powierzchnię ambony pokrywa polichromia w formie marmoryzacji o ciemno niebieskich żyłkach na jasno- niebieskim i zielonym tle. Podniebie baldachimu zdobi malowidło przedstawiające Ducha Świętego. Ostatnie prace konserwatorskie przy ambonie prowadzone były na początku XXI wieku przez pracowników Pracowni Konserwacji Muzeum Wsi Kieleckiej. W ramach tegorocznych prac konserwatorskich ambona poddana została konserwacji pełnej - poprawiono jej konstrukcję oraz uzupełniono ubytki w marmoryzacji i srebrzeniu elementów snycerskich. Konserwacja była możliwa dzięki dofinansowaniu, w wysokości 32500 zł jakie Muzeum Wsi Kieleckiej otrzymało w ramach programów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Konserwacja ambony jest kontynuacją prac podjętych w 2014 roku. Przeprowadzono wówczas konserwacje ołtarzy bocznych i obrazu św. Mikołaja. Na mensie ołtarza św. Jana Nepomucena odkryto wówczas m. in. pięć żółtych sześcioramiennych gwiazd symbolizujących świętego, wizerunek hostii z kielichem oraz ślady marmoryzacji i kwiatowych girland. W drugim ołtarzu z obrazem ukrzyżowania odkryto chrystogram +IHS+ otoczony wieńcem z kwiatów. W 2017 r. zakończono konserwację ołtarza głównego, która poprzedzona została badaniami technologicznymi, ikonograficznymi i historycznymi. Podczas prac odkryto oryginalne XVIII -wieczne złocenia, które zachowały się m. in. w kapitelach kolumn, uszakach i elementach tabernakulum. Prace konserwatorskie objęły także obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem. Podczas usuwania przemalowań z obrazu, w tle odkryto malowane zasłony. Odkrywki warstw technologicznych ujawniły także pierwotną kolorystykę ołtarza, czarną monochromię wykonaną w technice olejnej, odnowiona została koszulka przykrywająca malowidło i przywrócony został mechanizm zasuwowy. Zamontowana została korba i stalowa lina do podnoszenia obrazu. Na realizację powyższych działań Muzeum Wsi Kieleckiej także pozyskało dofinansowanie w ramach programów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Modrzewiowy kościół szpitalny z Rogowa jest darem Kurii Diecezjalnej w Kielcach dla Muzeum Wsi Kieleckiej. To perła Parku Etnograficznego w Tokarni. Unikatowy zabytek architektury drewnianej udostępniono zwiedzającym w 2002 roku. Powstał w 1763 r. z fundacji podkanclerzego wielkiego koronnego Michała Wodzickiego, biskupa przemyskiego. Wyposażenie świątyni jest w stylu rokoko i pochodzi głównie z XVIII wieku. Znajdujący się w ołtarzu głównym obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem pochodzi z II połowy XVIII wieku i według podań uznawany jest za cudowny. Zabytek został przeniesiony do skansenu w 1996 r. Kościół z Rogowa jest konsekrowany, odbywają się nim msze św. oraz śluby.

Zadanie "Konserwacja ambony w Kościele z Rogowa" 
dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
w ramach programu "Wspieranie działań muzealnych 2018"