Aktualności
Piknik pszczelarski w skansenie
Zapraszamy 3 października 2021 r. (w godz. 11.00-16.00) do Parku Etnograficznego w Tokarni na "Rodzinną niedzielę skansenie. Piknik pszczelarski" (sektor małomiasteczkowy i świętokrzyski).
Na stoiskach wystawców zagoszczą różnorodne gatunki miodu, produkty pszczele (wosk, pyłek) oraz wyroby powstałe na bazie miodu (pierniki, kosmetyki, syropy lecznicze).
O godz.12.00 odbędzie się Msza Święta w kościele z Rogowa w intencji pszczelarzy z udziałem pocztu sztandarowego Rejonowego Koła Pszczelarzy w Chęcinach, Rejonowego Koła Pszczelarzy z Jędrzejowa oraz przedstawicieli Zarządu Świętokrzyskiego Związku Pszczelarzy.
Z uczestnikami pikniku spotkają się bartnicy i pszczelarze z naszego regionu.
O historii bartnictwa na Kielecczyźnie i technice wykonywania barci kłodowych opowie Marek Grabowski. Pokażemy przykład takiej barci, która została umieszczona na jednym z drzew między zagrodą ze Starej Słupi a kapliczką z Dębna (sektor świętokrzyski). Będzie z nami Gospodarstwo pszczelarskie „Bartnik Chęciński” w Lelusinie, które zaprezentuje techniki i urządzenia wykorzystywane w pszczelarstwie oraz opowie o biologii pszczół. Prezentację rzeźbienia drewnianego ula przedstawi twórca ludowy - Władysław Gałka.
Z prelekcją o postępach akcji „Pszczoły w mieście” wystąpi Krzysztof Antoszewski. Marian Błędziński z Pasieki Pszczeli Raj opowie o sposobach pozyskiwania miodu i zaprezentuje strój pszczelarza. Będzie można także skosztować pysznego miodu z Pasieki Pszczeli Raj.
Wystąpią przedstawiciele Świętokrzyskiego Związku Pszczelarzy oraz Rejonowych Kół Pszczelarzy z Chęcin i Jędrzejowa, którzy opowiedzą o kondycji pszczelarstwa w naszym regionie oraz o działalności Związku i jego lokalnych kół.
W chałupie ze Słupi Starej (sektor świętokrzyski) będzie można obejrzeć wystawę stałą „Kto ma pszczoły, ten ma miód”.
godz. 12.00 – Msza św. w intencji pszczelarzy (kościół z Rogowa)
godz. 13.00 - wystąpienie prezesa Świętokrzyskiego Związku Pszczelarzy oraz przedstawicieli Rejonowego Koła Pszczelarzy w Chęcinach
godz. 13.30 – prelekcja bartnika Marka Grabowskiego na temat historii i obecnego stanu bartnictwa
godz. 14.00 – prelekcja Krzysztofa Antoszewskiego, koordynatora akcji „Pszczoły w mieście”
godz. 13.00. - 15.30. - prezentacja receptur kosmetycznych i przepisów kulinarnych
godz. 10.00 – 17.00 – zwiedzanie wystawy stałej „Kto ma pszczoły, ten ma miód” / Chałupa ze Słupi Starej (sektor świętokrzyski)
godz. 13.00 – 15.00 pokazy i warsztaty:
Władysław Gałka / twórca ludowy – rzeźbiarstwo i wykonanie uli
Michał Gabryś / Gospodarstwo pszczelarskie Bartnik Chęciński - unikatowe, własnoręcznie wykonane akcesoria pszczelarskie
Marian Błędziński / Pasieka Pszczeli Raj - sposoby pozyskiwania miodu, pokaz stroju pszczelarza oraz degustacja miodu z Pasieki Pszczeli Raj