25 listopada 2022 r. nagrodą Lidera Regionu zostało uhonorowanych 27 najbardziej wyróżniający się świętokrzyskich firm. W tym gronie znalazło się również Muzeum Wsi Kieleckiej.

Liderzy Regionu to jedno z najstarszych i najbardziej prestiżowych wyróżnień podkreślających zasługi firm dla rozwoju i promocji regionu świętokrzyskiego. Nagroda to dowód na wytężoną pracę, jaką w 2022 roku Muzeum Wsi Kieleckiej włożyło w realizowanie przedsięwzięć kulturalnych dla naszego regionu.

W tym roku Kapituła Konkursu doceniła Muzeum w kategorii: Historia i Kultura  za unikatowe wydarzenia realizowane w Dworku Laszczyków w Kielcach.
Nagrodę w imieniu Muzeum Wsi Kieleckiej odebrał dyrektor Tadeusz Sikora.

63814480469fc_o_large.jpg
638143af46143 o large
638143af46143 o large
638143af46143 o large
638143af46143 o large
638143af46143 o largefot. Dawid Łukasik / Echo Dnia, echodnia.eu  


- W mijającym roku udało nam się zwiększyć zainteresowanie ofertą Dworku Laszczyków w Kielcach. W tym urokliwym zakątku zrealizowaliśmy kilka prestiżowych wydarzeń z udziałem znakomitych postaci świata literatury, filmu i fotografii. Dziękuję Kapitule Nagrody za to, że dostrzegła nasze starania zmierzające do ożywienia tej niezwykłej przestrzeni znajdującej się w centrum Kielc - mówi Dyrektor Tadeusz Sikora.

Dworek Laszczyków – spotkania z filmem i literaturą

W Kielcach, przy ulicy Jana Pawła II,  na południowym stoku Wzgórza Zamkowego, znajduje się unikatowy, jedyny tego typu w Kielcach, drewniany dom liczący przeszło 200 lat. Dworek Laszczyków w Kielcach pod swoją pieczą ma Muzeum Wsi Kieleckiej.

Modrzewiowy budynek dworku wraz z zabudowaniami gospodarczymi powstał w drugiej połowie XVIII wieku. Wzniósł go ostatni starosta biskupi (kielecki) Jakub Jaworski na mocy dzierżawy przyznanej mu 7 marca 1788 roku przez dziekana Kolegiaty Kieleckiej ks. Jerzego Dobrzańskiego. Dworek zbudowano na kamienno-ceglanej podmurówce, z kamienno-ceglanym trzonem kominowym, przykryty wysokim, czterospadowym, łamanym dachem pokrytym gontem. Główne wejście do dworku poprzedzał kolumnowy ganek, z którego wchodziło się do ciemnej sieni, a następnie do czterech pokoi. Przed gankiem, po lewej stronie zlokalizowana była studnia, którą zasypano po II wojnie światowej. Zabudowano tam także pomieszczenia gospodarcze urządzono tam także ogród i sad.

Po śmierci Jakuba Jaworskiego w 1792 roku, zarząd nad posesją sprawowały kobiety- żona Jakuba, Anna z Jakubowskich Jaworska (1792-1818), a następnie jej córka Anna Kwiatkowska (1818-1866). Po jej śmierci, Kapituła wydzierżawiła posesję Justynie z Karpińskich i jej mężowi Józefowi Lewandowskiemu. Posesja pozostała w rękach rodziny do  1911 r. Lewandowscy dokonali pierwszych znaczących zmian w układzie budynku.

W 1911 roku posesja za kwotę 7000 rubli, została zakupiona przez Kazimierza i Julię Laszczyków. Kazimierz Laszczyk planował wybudowanie na nabytej posesji, dwupiętrowej, czynszowej kamienicy. Najprawdopodobniej w tym czasie zaczęto również prace przygotowawcze: wyburzono oficynę i zabudowania gospodarcze. Wybuch I wojny światowej przerwał jednak te planowany.

W czasie okupacji hitlerowskiej w dworku znajdowało się zakonspirowane archiwum dokumentów organizacyjnych ZWZ-AK. W dworku mieścił się również skład broni organizacji podziemnej. Prowadzono tu tajne nauczanie.

Posesja pozostała własnością Laszczyków i ich spadkobierców do lat 70. XX wieku, kiedy to została przejęta przez Skarb Państwa. W grudniu 1988 roku obiekt wraz z posesją przekazany został Muzeum Wsi Kieleckiej. Dzięki dofinansowaniu Unii Europejskiej unikatową przestrzeń Dworku Laszczyków przywrócono dla celów ekspozycyjnych. Zmieniło się także jego otoczenie, wokół dworku powstał ogród, pojawiły się elementy małej architektury.

Dziś Dworek Laszczyków jest ważnym miejscem cennych inicjatyw kulturalnych. Prezentowane są tu ciekawe wystawy etnograficzne, historyczne i artystyczne. W kameralnym ogrodzie dworku organizowane są kiermasze świąteczne, spotkania literackie oraz pokazy filmowe. Mijający rok był pod tym względem szczególny. Na dziedzińcu Dworku Laszczyków odbył się dwudniowy przegląd filmowych adaptacji utworów Stefana Żeromskiego pt. "Wrócić do Kielc człowiekiem wielkim”, w którym udział wzięli znakomici filmoznawcy: prof. zw. dr hab. Małgorzata Hendrykowska oraz prof. zw. dr hab. Marek Hendrykowski. Projekt został dofinansowany w ramach programów Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
W spotkaniu filmowo-literackim „Dalsze losy bohaterów Nad Niemnem - historia prawdziwa” z udziałem m.in. pisarzy Roberta Pawłowskiego i Krzysztofa Strzałkowskiego oraz aktorów odtwarzających główne role w filmie „Nad Niemnem”, Iwoną Katarzyną Pawlak oraz Adamem Marjańskim wzięło udział ponad sto osób. W  Dworku Laszczyków świętowaliśmy także 90. urodziny Janusza Buczkowskiego, wybitnego fotografika, współtwórcy Kieleckiej Szkoły Krajobrazu.