Aktualności
Premierowy pokaz filmu „Dziewczyna Smok” w Mauzoleum
Film dokumentalny „Dziewczyna Smok” wyprodukowany przez TVP3 Kielce w reżyserii Doroty Kosierkiewicz został zaprezentowany w Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich Michniowie. W pokazie premierowym w regionie uczestniczyli członkowie Zespołu Pieśni i Tańca „Sorbin”, którzy wcielili się w rolę aktorów.
Bohaterką jest Henryka Pustowójtówna – adiutantka Mariana Langiewicza, która pod pseudonimem Michał Smok walczyła między innymi w bitwie pod Małogoszczem. Choć była córką polskiej szlachcianki i rosyjskiego oficera, od dziecka przesiąkła polskością. Brała udział w żałobie narodowej po upadku powstania listopadowego, w końcu – jako Michał Smok – wzięła udział w powstaniu styczniowym. Jej bohaterstwo na polu bitwy zauważył sam Marian Langiewicz i uczynił ją swoim adiutantem.
Spotkanie w Michniowie otworzyła historyk Ewa Kołomańska, która powitała około 100 osób przybyłych na premierę.
–Film wpisuje się w 161. rocznicę wybuchu powstania styczniowego. Jego premiera miała miejsce 22 stycznia na antenie TVP Historia. Prace nad filmem trwały pół roku. Sceny nagrywane były w regionie – w Małogoszczu, w Skansenie w Tokarni, Jędrzejowie i Bodzentynie. A także w Lublinie – rodzinnym mieście Henryki Pustowójtowny i w Paryżu, gdzie jest pochowana - podkreśliła. Na spotkanie przybyli także: reżyserka Dorotę Kosierkiewicz, autorka scenografii i charakteryzacji Joanna Biskup-Brykczyńską, Marcin Brykczyński, który zagrał rolę Dionizego Czachowskiego oraz Przemysław Harczuka, autor zdjęć do filmu.
Po spotkaniu autorskim, członkowie zespołu „Sorbin” zwiedzili Mauzoleum.
Film powstał z okazji 160. rocznicy powstania styczniowego. Na 50-minutowy obraz składają się wypowiedzi ekspertów i wątki fabularyzowane. W główną rolę wcieliła się Dagna Dywicka. Obok profesjonalnych aktorów wystąpili amatorzy i grupy rekonstrukcyjne.
Kolejna projekcja w regionie odbędzie się 24 lutego w Małogoszczu – w rocznicę bitwy.