W ramach XX edycji Nocy Muzeów, Muzeum Wsi Kieleckiej będzie promowało folklor i zwyczaje ziemi świętokrzyskiej w Warszawie. 
Noc Muzeów w Warszawie to największe i jednocześnie najlepiej rozpoznawalne wydarzenie kulturalne, które od lat cieszy się ogromną popularnością. Każdego roku kilkaset placówek zapewnia odwiedzającym ciekawą i bogatą rozrywkę, niejednokrotnie udostępniając pomieszczenia na co dzień niedostępne dla gości. Swoje programy prezentują nie tylko muzea, ale także inne placówki i instytucje, które są związane z kulturą, życiem publicznym i nauką. Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi już po raz drugi dołącza do tej wyjątkowej inicjatywy. Zapraszamy wszystkich na ten magiczny wieczór do poznania kultury ziemi świętokrzyskiej.

NOC MUZEÓW - WIEŚ ŚWIĘTOKRZYSKA W STOLICY
18 maja 2024 r.
godzina 19:00
W gmachu Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi
ul. Krakowskie Przedmieście 66
Warszawa


Zaśpiewają: 
🟩Zespół Pieśni i Tańca Małogoszcz,
🟩Zespół Pieśni i Tańca Wierna Rzeka,
🟩Zespół Pieśni i Tańca Piekoszowianie.

Prezentacja wystaw:
🟩Wystawa „Świat ludowej wyobraźni - twórczość rzeźbiarska Andrzeja Kozłowskiego” (wejście do NIKiDW), która pozwoli wszystkim zwiedzającym gościom przenieść się do krainy legend i dziwów ziemi świętokrzyskiej.
🟩Wystawa „Świętokrzyskie Inspiracje Fotograficzne – świętokrzyski strój ludowy w obiektywie Grzegorza Sideł” (wejście do NIKiDW), prezentująca tradycyjne stroje ludowe funkcjonujące na terenie szeroko pojętej Kielecczyzny.
🟩Wystawa „A nasza ziemia w pasy! – krajobraz kielecki w fotografii Pawła Pierścińskiego” (wejście do NIKiDW), ukazująca krajobraz wiejski Gór Świętokrzyskich.
🟩Wystawa Plakatów Muzeum Wsi Kieleckiej (taras) promujących wystawy i wydarzenia w Muzeum Wsi Kieleckiej autorstwa plastyka Grzegorza Chorążka.
🟩Prezentacja multimedialna „Filmowy skansen”, która pokaże skansen jako atrakcyjną lokację dla plenerów filmowych polskich i zagranicznych.
🟩Warsztaty rękodzielnicze z budowania modeli dawnych domów wiejskich, składania i malowania drewnianych ptaszków i czarownic oraz tworzenia wyrobów glinianych.
🟩Stoiska kół gospodyń wiejskich z degustacją lokalnych potraw i prezentacją wyrobów rękodzielniczych.

Potańcówka z muzyką na żywo - od godziny 21:00 - poprzedzona warsztatami tanecznymi. Zabawa potrwa do północy. Zagrają dla Państwa:
🟩Kapela Macieja Ulewińskiego,
🟩Działoszacy Adama Kocerby,
🟩Rodzinna Kapela Korbanów,
🟩Kapela Piekoszów.


IMGP6490fot. Mariusz Łężniak Średnie Duże
IMGP6490fot. Mariusz Łężniak Średnie Duże
IMGP6490fot. Mariusz Łężniak Średnie Duże
IMGP6490fot. Mariusz Łężniak Średnie Duże
IMG 3441 Duże