Zapraszamy do zapoznania się z ofertą na Europejską Noc Muzeów w dniu 18.05.2024 r. organizowaną przez Muzeum Wsi Kieleckiej.

Kielce
Zapraszamy do Dworku Laszczyków w Kielcach w godz. 19.00-23.30, gdzie będzie można obejrzeć wystawę "Zegadłowe kołki w płocie i inne cudaki. Niezwykły świat rzeźb rodziny Zegadłów" .
 
Michniów
W ramach Nocy Muzeów historycy z Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich w Michniowie zapraszają na bezpłatne popołudniowe i wieczorne zwiedzanie ekspozycji. Podczas Nocy Muzeów spotkają rekonstruktorów prezentujących dioramę historyczną, będą to pokazowe sceny z życia i działalności świętokrzyskich partyzantów. Zagra młodzieżowy kwartet gitarowy, który zaprezentuje ciekawe aranżacje utworów muzyki klasycznej i pieśni patriotycznych. 18 maja 2024 r.
Mauzoleum będzie czynne od 10:00 do 22:00, wydarzenia towarzyszące od 17:00 do 22:00.

Bodzentyn
Muzeum przedłuża świętowanie Nocy Muzeów 2024 o jeden dzień, 19 maja o godz. 19.00 zapraszamy do Zagrody Czernikiewiczów w Bodzentynie na koncert pieśni szantowych zespołu "Old Marinners" . W ramach Nocy Muzeów 2024 roku zagroda w dniu koncertu będzie czynna od godz. 12.00 do 21.00.
 
Warszawa
„Noc Muzeów - wieś świętokrzyska w stolicy” to tytuł wydarzenia jakie Muzeum Wsi Kieleckiej w nocy z 18 na 19 maja organizuje w Warszawie w Narodowym Instytucie Kultury i Dziedzictwa Wsi (ul. Krakowskie Przedmieście 66).

- O godz. 19.00 wydarzenie rozpocznie koncert Zespołów Pieśni i Tańca Małogoszcz, Wierna Rzeka oraz Piekoszowianie.
 - Po godz. 21.00 zapraszamy na potańcówkę: na której zagrają Kapela Macieja Ulewińskiego, Działoszacy Adama Kocerby, Rodzinna Kapela Korbanów, Kapela Piekoszów.

Muzeum zaprezentuje pięć wystaw:
- „Świat ludowej wyobraźni - twórczość rzeźbiarska Andrzeja Kozłowskiego”, na której przedstawimy ponad 40 rzeźb wybitnego twórcy ludowego, które zawiodą nas do świata legend i baśni świętokrzyskich.
- „Świętokrzyskie Inspiracje Fotograficzne – świętokrzyski strój ludowy w obiektywie Grzegorza Sideł”, prezentująca tradycyjne stroje ludowe funkcjonujące na terenie szeroko pojętej Kielecczyzny.
- „A nasza ziemia w pasy! – krajobraz kielecki w fotografii Pawła Pierścińskiego”, ukazująca krajobraz wiejski Gór Świętokrzyskich.
- Wystawa Plakatów Muzeum Wsi Kieleckiej promujących wystawy i wydarzenia w Muzeum Wsi Kieleckiej autorstwa plastyka Grzegorza Chorążka.
Grzegorz w trakcie wydarzenia będzie malował obraz nawiązujący do tradycji ludowych Kielecczyzny.
- „Filmowy skansen” – 30 plansz prezentujących Park Etnograficzny w Tokarni, jako lokację znaczących produkcji filmowych polskich i zagranicznych.

Odbędą się warsztaty rękodzielnicze, które poprowadzą znakomici twórcy ludowi – Andrzej Kozłowski (rzeźbiarz ludowy) oraz Radosław Koniarz (ceramika). Warsztat  „Domeczki z deseczki” poprowadzą pracownicy Muzeum Wsi Kieleckiej.

Do Warszawy z Muzeum Wsi Kieleckiej pojedzie sześć kół gospodyń wiejskich z pysznymi potrawami lokalnymi oraz rękodziełem: KGW Piekoszów, KGW Sadek, KGW Kowalanki, KGW Łomianeczki, KGW Zagórzanki, KGW Stowarzyszenie Aktywnych Kobiet z Gnieździsk.

Wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.