Tłumy gości odwiedziły tę część Parku Etnograficznego w Tokarni, gdzie 22 września 2024 r., podczas "Smaków Jesieni" promowaliśmy kulturę żydowską związaną z jesiennym świętem Sukot.

Była okazja do degustacji wyjątkowych potraw kuchni żydowskiej, był energetyczny koncert klezmerski oraz warsztaty plastyczne w zakresie robienia zabawek do dekoracji szałasu oraz lulawu - charakterystycznego bukietu na Sukot.

Sukot upamiętnia 40 lat wędrówki Żydów przez pustynię i ich mieszkanie wówczas w szałasach - jest jesiennym radosnym świętem pielgrzymim. Trwa siedem dni, od 15 do 21 miesiąca tiszri (wrzesień - październik). Po hebrajsku sukot oznacza szałasy. W Polsce Sukot nazywano Świętem Szałasów lub Świętem Kuczek. Do dzisiaj podczas obchodów Sukot na całym świecie Żydzi budują szałasy i spędzają w nich czas przez siedem dni święta. Tradycja nakazuje, aby szałas stał się dla Żydów tymczasowym domem, przynajmniej przez spożywanie w nim posiłków.

I ten „dom” – szałas – powinien być udekorowany, co uczyniliśmy w ramach warsztatów plenerowych, wspólnie z gośćmi odwiedzającymi „zakątek żydowski”. Ściany szałasu zdobiliśmy łańcuchami, ptaszkami z papieru, wycinankami, owocami z dyni. Pomagali wolontariusze – uczniowie z Chęcin i Sobkowa. Zainteresowanie wzbudzał lulaw – specjalny bukiet na Sukot, który tworzą: liść palmy, gałązki wierzby i mirtu oraz owoc pn. etrog. Stoiska kulinarne z kuchnią żydowską: „Smak Odzyskany” z Lublina, KGW Zrecze Chałupczańskie, kieleckie Bistro Jak w Domu, BILA Cafe Bilcza serwowały aromatyczne potrawy na Sukot. Były holiszki, czyli gołąbki pod różnymi postaciami, świąteczne chały, gęsie pipki, wytrawne racuchy z dyni, marchwiaki na słodko, kasza z gęsiną i rydzami, pierogi z różnym nadzieniem i in.

Ukoronowaniem wydarzenia stał się koncert „Piosenki ze sztetla” w wykonaniu klezmerskiej grupy Chanajki, która na rynku muzycznym funkcjonuje z powodzeniem od 2005 roku. Muzycy od lat inspirują się wielokulturowością Podlasia, ale poszukują także własnego brzmienia, które ma korzenie w tradycyjnej muzyce żydowskiej. W ich utworach można usłyszeć wpływy rosyjskie, bałkańskie i związane z folklorem białoruskim. Creative lider grupy – Alicja Grabowska porwała publiczność takimi utworami, jak Bubliczki, Rebeka, Jidisze Mame, czy Dona Dona.

Festiwal Sukot (1)
Festiwal Sukot (2)
Festiwal Sukot (3)
Festiwal Sukot (7)
Festiwal Sukot (8)
Festiwal Sukot (9)
Festiwal Sukot (10)
Festiwal Sukot (11)
Festiwal Sukot (12)
Festiwal Sukot (16)
Festiwal Sukot (17)
Festiwal Sukot (18)
Festiwal Sukot (19)
Festiwal Sukot (20)
Festiwal Sukot (21)
Festiwal Sukot (4)
Festiwal Sukot (5)
Festiwal Sukot (6)
Festiwal Sukot (13)
Festiwal Sukot (14)
Festiwal Sukot (15)
Festiwal Sukot (22)
Festiwal Sukot (23)

Przedsięwzięcie „Obraz społeczności Żydów wiejskich i małomiasteczkowych – konferencja naukowa, wydawnictwo pokonferencyjne oraz towarzyszące wydarzenia kulturalne” realizowane jest ze środków KPO, Inwestycja A2.5.1,
w ramach Umowy numer 1363/KPO. GRANTY/NIMiT/2024 zawartej z Jednostką Wspierającą – Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca

Listwa KPO

PRCIZ

NIMIT 1536 x768 912x485Logo_Wydział_Humanstyczny_UJK.jpg