Wystawy
Skłoń gałązki drzewo święte... ludowe symbole czasu Wielkanocy
Wystawę, którą można podziwiać od 1 kwietnia 2012 w Dworku Laszczyków poświęcono przypomnieniu genezy i funkcjonowania najważniejszych symboli czasu Wielkiej Nocy, obecnych w religijności ludowej.
Bardzo duże znaczenie miały tutaj zielone, kwitnące gałązki wierzby - rośliny kojarzonej z mocą odradzajacego się życia. W wielu kulturach, drzewo to wiązano ze strefą śmierci i świata podziemi, demonami oraz z diabłem. Wieloznaczność symboliki wierzby oraz palmy wielkanocnej ukazano w kontekście praktyk ludowej magii wegetacyjnej i leczniczej.
Mocno akcentowano także symboliczne znaczenie jaja i "pisanek" kojarzonych ze słońcem, nieśmiertelnością i wiecznie odradzającym sie cyklem życia. W ludowych zwyczajach "kraszanki" i pisanki poświęcone w Wielką Sobotę uchodziły za magiczny pokarm i rekwizyt, obdarzający płodnością i zdrowiem ludzi oraz inwentarz i zasiewy. Na ekspozycji zaprezentowano symboliczne znaczenie jaja wielkanocnego w obrzędach oraz zagadnienia związane z ich zdobieniem..
Na wystawie można obejrzeć także prezentację najważniejszych motywów pasyjnych obecnych w obrazach dewocyjnych i pracach współczesnych artystów ludowych. Przedstawienie Jezusa Nazareńskiego, Ostatniej Wieczerzy, Chrystusa Ukrzyżowanego, Ecce homo, Upadku pod Krzyżem czy Piety wywarły znaczny wpływ na kszxtałtowanie świadomości religijnej mieszkańców wsi.
W prezentacji ludowej i chrześcijańskiej symboliki wielkanocnej nie pominięto także zwyczajów związanych ze "Śmigusem" i "Lanym Poniedziałkiem". Drewniane sikawki, cebrzyki, wiaderka używane w czasie "Dyngusa" akcentują rytualny sens wiosennego polewania się wodą, którym było zapewnienie zdrowia i płodności.
Dopełnieniem tematyki ekspozycji jest także prezentacja "nowej" symboliki wielkanocnej - "pisklęcia", "kurczaka" i obcego naszej kulturze ludowej "zajączka wielkanocnego". Na wystawie zaprezentowano także ciekawą kolekcję świątecznych widokówek, pochodzących z lat 20. i 30. XX wieku.
Wystawa będzie czynna w okresie 01.04.2012 - 20.05.2012
SERDECZNIE ZAPRASZAMY