Wystawy
"Polski Rok Obrzędowy. Od Matki Boskiej Siewnej do Matki Boskiej Gromnicznej"
Serdecznie zapraszamy do Dworku Laszczyków na wystawę "Polski Rok Obrzędowy - od Matki Boskiej Siewnej do Matki Boskiej Gromnicznej". Wystawa obok powszechnie znanych i obchodzonych świąt, przypomina również o świętach i zwyczajach dziś już zapomnianych, takich jak dzień Świętej Łucji, w którym rozpoczynał się rok obrzędowy, czy dzień Świętego Szczepana.
Świat naszych przodków był światem dualistycznym, z jednej strony występował świat rzeczywisty, z drugiej symboliczny. Taki dualizm dotyczył przede wszystkim przestrzeni i czasu. Przestrzeń dzielono na dobrą - oswojona i obcą - nieznaną ,którą władały siły nadprzyrodzone. Czas dzielono na czas zwykły i magiczny, gdzie dzień codzienny przeplatał się z dniem szczególnym. Rytm życia na wsi, wyznaczały cykle zamierania i odradzania się życia. Rytm ten wyznaczały również święta kościelne, powiązane z prastarym cyklem zmian zachodzących w przyrodzie.
Jesień rozpoczynała czas duchów ,wróżb i przepowiedni. W jesienne wieczory przypominano pamięć bliskich, którzy odeszli,palono ognie mające ułatwić powrót duszom na ziemię,a żywych chronić przed złymi istotami z zaświatów. Wierzono powszechnie, że zmarli pomagają żywym odkryć tajemnice przyszłości, przekazując rożnego rodzaju znaki, podpowiedzi, ostrzeżenia.
Czas jesienno - zimowych zwyczajów i świąt wróżebnych, rozpoczyna dzień Matki Boskiej Siewnej obchodzony w dniu 8 września, kończy zaś, dzień Matki Boskiej Gromnicznej, który przypada w dniu 2 lutego. W okresie tym, obchodzone są tak ważne dla Polaków święta jak Zaduszki czy Gody – czas związany z okresem Bożego Narodzenia.
Prezentowana w Dworku Laszczyków wystawa, została zorganizowana głównie ze zbiorów Muzeum Wsi Radomskiej, które w swych zasobach posiada niezwykłą kolekcje rzeźbi płaskorzeźb z ośrodka kozienickiego, a także obrazów pokazujących dawne zwyczaje świąteczne, malowanych ręką nie żyjącego już artysty, Antoniego Jopkiewicza ze Skaryszewa. Wystawę uzupełniają eksponaty własne Muzeum Wsi Kieleckiej, wśród których na szczególną uwagę zasługują bajecznie kolorowe obrazy Eugeniusz Brożka.
Wystawa będzie otwarta w dniach 12.10.2013 - 24.03.2014.