Wystawy
Wystawa prac Pawła Pierścińskiego
Wystawa wielkiego fotografika „Czas. Portrety ziemi” oraz „Czas. Portrety zapomnianej wsi” została zrealizowana w ramach projektu "Zakup kolekcji prac Pawła Pierścińskiego", dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dzięki temu projektowi Muzeum Wsi Kieleckiej weszło w posiadanie cennego, liczącego ponad trzy tysiące pozycji, zbioru negatywów, diapozytywów i autorsko opracowanych powiększeń.
Wystawa będzie prezentowana w dwóch odsłonach „Czas. Portrety Ziemi” w Dworku Laszczyków (od 23 września do 7 grudnia 2014 r.) oraz „Czas. Portrety zapomnianej wsi” w spichlerzu z Chęcin w Parku Etnograficznym w Tokarni (jako wystawa stała).
Ekspozycja urządzona w salach Dworku Laszczyków, stanowi część retrospektywnego przeglądu twórczości Pawła Pierścińskiego, jednego z najwybitniejszych przedstawicieli polskiej artystycznej fotografii krajobrazowej. Prezentuje dorobek znakomitego fotografika z Kielc, składa się z fotogramów, wykonanych w konwencji i stylistyce Kieleckiej Szkoły Krajobrazu. Paweł Pierściński należy do głównych animatorów, teoretyków i przedstawicieli tego niezwykle oryginalnego i wyrazistego nurtu w rodzimej fotografii artystycznej. W jego pracach w sposób najpełniejszy manifestuje się też kanon estetyczny, przyjęty przez grupę fotografów z Kielecczyzny, od czasu pamiętnej, warszawskiej wystawy fotografii krajobrazowej w 1963 roku. Znany krytyk sztuki, Jan Sunderland poruszony nowatorskim i oryginalnym podejściem artystów do dokumentowanych pejzaży, stworzył wówczas, używaną do dziś nazwę Kielecka Szkoła Krajobrazu. Główną inspiracją i tworzywem artystycznym w pracach Pawła Pierścińskiego, od początku drogi twórczej jest rodzimy krajobraz wiejski Gór Świętokrzyskich, Ponidzia i okolic Kielc. Sam Paweł Pierściński określa się „dokumentatorem”, odkrywającym za pomocą aparatu, świat struktur obecnych w pejzażu. Ogromny dorobek artysty fotografika i jego zasługi organizacyjne dla środowiska fotograficznego, doceniano wielokrotnie przyznając mu liczne nagrody i odznaczenia. Pawła Pierścińskiego wyróżniono m. in.: honorowymi odznakami Artysta FIAP, Excellent FIAP i Es FIAP, przyznawanymi przez Międzynarodową Federację Sztuki Fotograficznej. Swoje prace eksponował na kilkunastu wystawach indywidualnych i ponad 250 ekspozycjach zbiorowych, uzyskując 120 nagród i wyróżnień. Kielecki Krajobraz w ujęciu Pierścińskiego wystawiano wielokrotnie za granicą m. in.: na Biennale Sztuki w Paryżu (1967 r.), Biennale Sztuki w Sao Paulo (1967 r.), Salonie Fotograficznym w Cremonie (1969 r.), i wielu innych. Szczególną rolę w dorobku artysty odgrywa stale rozbudowywany, opracowywany i uzupełniany cykl zdjęć pod nazwą „Struktury”, który zebrany w znakomitą ekspozycję, pokazano zarówno w kraju (Toruń, 1970 r.), jak i w galeriach czterdziestu największych włoskich miast (1974 r.). Dla wielbicieli fotografii prace Pawła Pierścińskiego stanowią do dziś niewyczerpane źródło inspiracji. Są też zachętą do eksperymentowania, doskonalenia umiejętności i poszukiwania własnej drogi twórczej