Wystawy
Wystawa "Miednoje - policyjny Katyń"
"Miednoje - policyjny Katyń" to tytuł wystawy Instytutu Pamięci Narodowej, którą od 1 do 31 października można oglądać w Mauzoleum w Michniowie.
Na 23 planszach prezentowane są fotografie, dokumenty oraz informacje dotyczące agresji sowieckiej na Polskę i przebiegu Zbrodni Katyńskiej.
Znacząca część wystawy poświęcona została funkcjonariuszom Polskiej Policji Państwowej również pochodzących z dawnego województwa kieleckiego.
Na planszach znajdziemy również fotografie oraz informacje o jeńcach obozu NKWD w Ostaszkowie. Jak dodał Jończyk był to największy z obozów specjalnych, przez który przewinęło się ponad 15 tysięcy jeńców. W momencie, gdy zapadła decyzja o wymordowaniu polskiej elity, w tym obozie znajdowało się prawie 6,5 tysiąca osadzonych. Większość z nich skazano na karę śmierci. Zamordowano ich w piwnicach Zarządu Obwodowego NKWD w Kalininie.
Na wystawie pokazana została cała "procedura" zbrodni. W 1940 roku NKWD wymordowało co najmniej 21 857 osób, w większości oficerów Wojska Polskiego. Wśród ofiar była duża grupa funkcjonariuszy policji. Stanowili oni około 28 procent wszystkich pomordowanych w Katyniu, Kuropatach, Charkowie, Kalininie i Bykowni. Wśród zabitych były 2354 osoby związane z Kielecczyzną.
Wystawa autorstwa Marka Jończyka pracownika kieleckiej delegatury IPN.