Wystawy
„Rówieśnicy Niepodległej. Sto lat historii Polski z perspektywy najstarszych Polaków”
Wystawa pod tytułem: „Rówieśnicy Niepodległej. Sto lat historii Polski z perspektywy najstarszych Polaków”, przygotowana została przez Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu z okazji obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Ekspozycja stanowi podsumowanie dużego przedsięwzięcia dokumentacyjno-naukowego prowadzonego w ramach wieloletniego „Projektu Niepodległa” na lata 2017-2022. Badania prowadzone w skali całej Polski pod nazwą: „100 100-LATKÓW NA 100-LECIE” koordynowane były przez Ośrodek Pamięć i Przyszłość, będący częścią Centrum Historii Zajezdnia.
Celem projektu skierowanego do najstarszej generacji Polaków było zebranie zapisów, relacji i opowieści żyjących jeszcze świadków odbudowy oraz kształtowania się życia społeczno – gospodarczego odradzającego się państwa polskiego. W akcji gromadzenia materiałów historycznych, nagrań i rozmów z seniorami uczestniczyło wiele instytucji i pracowników naukowych z całego kraju. Wśród nich byli m.in.: dr Krzysztof Karbownik (historyk) oraz dr Andrzej Stachowiak (etnolog) z Działu Badań Etnograficznych Muzeum Wsi Kieleckiej. Ekspozycja której autorkami są pani Ewa Sosińska i dr i Katarzyna Bock-Matuszczyk z wrocławskiego Centrum Historii Zajezdnia, ukazuje odzyskanie niepodległości, poprzez pryzmat wspomnień i opowieści dzisiejszych seniorów o losach własnych i najbliższej rodziny. Przy przygotowaniu wystawy wykorzystano bogate archiwum nagrań i niepublikowane dotąd materiały fotograficzne pochodzące ze zbiorów prywatnych. W zamierzeniach autorów, na przestrzeni 2 lat ekspozycja ma być zaprezentowana w kilkunastu miejscowościach i instytucjach kultury.
W naszym regionie pokazywana będzie dwukrotnie. Od 5 VIII do 13 IX 2020 r. plenerowa wystawa składająca się z dwudziestu wielkoformatowych plansz udostępniona zostanie na terenie Parku Etnograficznego w Tokarni. W późniejszym terminie od 15 IX do 9 X 2020 r., będą ją mogli oglądać mieszkańcy Kielc, na dziedzińcu Dworku Laszczyków w Kielcach, przy ulicy Jana Pawła II nr 6.
Wszystkich zainteresowanych najnowszą historią Polski serdecznie zapraszamy.