Zapraszamy do Dworku Laszczyków w Kielcach na wystawę „Pomiędzy dwoma światami”. Wystawa inspirowana dramatem „Dybuk” Sz. An-skiego. Monika Krajewska.

Wystawie przewodzi motyw tradycji i obrzędowości polskich Żydów dotyczący zasady pochówku, stosunku do żałoby i zmarłych. Pojawią się w niej także elementy demonologii ludowej, dotyczącej mistycyzmu dybuka - zjawiska zawładnięcia ciałem żywego człowieka przez ducha zmarłej osoby. Te wątki zilustrują wycinanki znakomitej artystki pochodzenia żydowskiego – Moniki Krajewskiej, warszawianki, specjalizującej się w tradycyjnej i współczesnej wycinance żydowskiej oraz w symbolice nagrobnych macew.  Wystawę uzupełnią prezentacje „izdebki żydowskiej żałoby” oraz współczesne fotografie cmentarzy żydowskich.
Pani Monika Krajewska będzie z nami w dniu wernisażu.

Kuratorem wystawy jest dr Agnieszka Dziarmaga, Dział Badań Etnograficznych Muzeum Wsi Kieleckiej.

***
Monika Krajewska zajmuje się sztuką żydowską. Początkowo - wraz z mężem Stanisławem - jeździła po Polsce fotografując ocalałe zabytki żydowskie i rejestrując płaskorzeźby nagrobne techniką frotażu. Owocem tej pracy oraz studiów nad motywami symbolicznymi w sztuce żydowskiej były albumy fotograficzne: „Czas kamieni” (1982) oraz „A Tribe of Stones” (1993), a także wystawy, odczyty i warsztaty m.in. w Polsce, USA, Izraelu. Badając mowę symboli, poznała różne obszary sztuki żydowskiej, w tym dawną wycinankę. Wycinanki tworzy od ponad 20 lat. Niektóre jej prace, zwłaszcza mizrachy (tablice na wschodnią ścianę), są bliskie tradycyjnej formie, inne – jak cykle „Tatry i Psalmy”, „Płonący” czy „Dybuk” – są własną interpretacją żydowskich tekstów i symboli. Łączy też wycinankę z kolażem, frotażem i fotografią, a w cyklu „Oto pokolenia” – z odbitkami z reliefów nagrobnych. Hebrajskie teksty kaligrafuje bądź wycina. Wiele jej prac powstało z okazji narodzin, uroczystości bar micwy i bat micwy oraz ślubów, są też eksponowane w synagogach i muzeach. Jako edukatorka prowadzi wykłady o tradycji żydowskiej w sztuce oraz warsztaty, m.in. na festiwalach kultury żydowskiej i w Centrum Kultury Jidysz w Warszawie.

Plakat wystawa w Dworku Laszczyków