Wystawy
"Zegadłowe kołki w płocie i inne cudaki. Niezwykły świat rzeźb rodziny Zegadłów"
Zapraszamy do Dworku Laszczyków w Kielcach na wystawę "Zegadłowe kołki w płocie i inne cudaki. Niezwykły świat rzeźb rodziny Zegadłów".
dr Łukasz Jędrzejski o wystawie:
"Rzeźbiarstwo na Kielecczyźnie występuje niejako zjawisko odosobnione i stosunkowo rzadkie. Jest to potwierdzeniem faktu, że rzeźbienie świątków było tu najczęściej traktowane przez samych rzeźbiarzy jako zewnętrzna potrzeba „wyżycia się” i dążenie do zmaterializowania przeżywanych wizji. Nie było to podyktowane jakąkolwiek formą praktycznych konieczności. Dlatego też raczej trudno byłoby znaleźć tu osadę lub wieś zasługującą na miano „ośrodka rzeźby ludowej”. Mimo to, że w całej Kielecczyźnie nie ma żadnej miejscowości, gdzie mieszkałoby kilku rzeźbiarzy, to jednak istniej tu duży region, w którym ubocznym, a nieraz i zasadniczym zajęciem jest praca mająca z rzeźbą wiele wspólnych cech i będąca jak gdyby jej przedprożem. Rejonem tym jest północno-zachodnia część Gór Świętokrzyskich. W położonych tu wsiach (Łączna, Ostojów, Krzyżka, Zagórze, Gózd, Zalezianka) odwiecznym chałupniczym zajęciem wielu mieszkańców był obok rolnictwa, wyrób wrzecion, łyżek, warzech, jarzm, międlic, niecek, cierlic i innych drewnianych przedmiotów, które jeszcze do niedawna były niezbędne w każdym domowym gospodarstwie wiejskim. W tych wsiach, około 70 lat temu zaczęto wyrabiać różnego rodzaju drewniane zabawki: bryczki z parą koni, karuzele z postaciami ludzi, koniki, ptaki machające skrzydełkami i wiele innych.
Nie inaczej było w przypadku rzeźbiarskich korzeni rodu Zegadłów mieszkający od przeszło 200 lat we wsi Krzyżka. Adam Zegadło (1910-1989) już od czasów okupacji hitlerowskiej aby przeżyć najtrudniejsze dni parał się wyrobem zabawek. Były to przede wszystkim zabawki składane, zbijane z deszczułek, koniki, konie na biegunach, bryczki, karuzele. Zabawki strugał, montował, a następnie malował. W latach 60. rzeźbieniem zaczęli trudnić się dwaj synowie Adama, Henryk i Eugeniusz a od lat 90. jego wnuk Dariusz."
Na wystawie zaprezentowano unikatową kolekcję rzeźb tych twórców pochodzącą z różnych kolekcji prywatnych kolekcjonerów sztuki ludowej.
Kuratorami wystawy są: Agnieszka Włodarczyk-Mazurek oraz dr Krzysztof Karbownik.
Wystawa będzie otwarta do końca sierpnia 2024 r.